szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ókori Róma ritka határkövére bukkantak régészek egy új csatornarendszer építésének előzetes régészeti feltárása során, utoljára száz éve találtak hasonló leletet az olasz fővárosban.

A ritkaságra június 17-án bukkantak, amikor feltárásokat végeztek az Augustus császár közelmúltban helyreállított mauzóleuma alatt futó szennyvízcsatorna áttelepítésének munkálatai előtt Róma történelmi központjában. A határkövön lévő felirata alapján a szakemberek úgy vélik, hogy Claudius császár idejéből, i.sz. 49-ből való a lelet, amely a szent katonai és politikai területet, a pomeriumot (városhatárt) jelölte ki.

Claudio Parisi Presicce, a Római Régészeti Múzeum igazgatója szerint határkőnek polgári és szimbolikus jelentősége is van. Róma városának alapítása a pomerium kijelölésével kezdődött – ez egy szent földterület volt a városfal mentén, ahol tilos volt mezőgazdálkodást folytatni, építkezni, ott élni, és tilos volt átmenni rajta fegyverrel.

A határkövet akkor fektették le, amikor kiterjesztették a római pomerium területét 49-ben, új városhatárokat jelölve ki.

Eddig csupán tíz ilyen követ találtak Rómában, az utolsót száz éve.

A követ az Ara Pacis múzeumban fogják kiállítani addig, amíg nem nyílik meg Augustus császár múzeuma.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!