szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az oroszok Nauka nevű modulja csütörtökön kapcsolódott össze a Nemzetközi Űrállomással, nem sokkal később azonban beindultak a hajtóművei.

Komoly gondok adódtak a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) csütörtökön éjjel a Nauka kutatómodul csatlakozása után: az űrbázis elmozdult a helyéről, miután váratlanul működésbe léptek az orosz egység hajtóművei. A NASA később közölte, hogy az ISS 45 fokkal elfordult, de az űrhajósok, az amerikai és az orosz irányítóközpont együttműködésével sikerült leállítani a Nauka hajtóműveit, és a Zvezda modul, illetve a Progressz teherűrhajó hajtóműveinek beindításával visszafordítani az ISS-t az eredeti helyzetbe.

Az amerikai űrhivatal később közölte, hogy az eset után másfél órával sem tudja, hogy miért léptek működésbe a Nauka hajtőművei, az orosz űrügynökség, a Roszkoszmosz szerint azonban megtalálták a hiba okát. Ezek szerint egy "rövid szoftverhiba" okozta a kavarodást, ami miatt a NASA átütemezte a legénység munkáját, és elhalasztotta a Boeing vállalat űrhajójának felbocsátását. A szoftverhiba miatt a Nauka úgy érzékelte, hogy el kell távolodnia az űrállomástól.

A Nauka (balró) csütörtökön kapcsolódott a Nemzetközi Űrállomáshoz.
Roscosmos

A NASA néhány perccel azután, hogy a Nauka hajtóművei bekapcsoltak, elvesztette az irányítást az ISS felett. Később egy másik orosz modulnak köszönhetően sikerült visszabillenteni az egységet a normál helyeztébe. Vlagyimir Szolovjov, az űrállomás orosz moduljának repülésirányítója szerint a Nauka most már rendben működik, az ISS fedélzetén lévő két orosz űrhajós pedig már kiegyenlítették a nyomást, és arra készülnek, hogy belépjenek a modulba, megtisztítsák a levegőjét és előkészítsék a tudományos munkát.

A Nauka fejlesztése még 1995-ben kezdődött, és az eredeti tervek szerint 2007-re lett volna készül. Végül azonban jelentős csúszások után 2021. július 21-én indulhatott útnak, ám a világűrben szinte azonnal kommunikációs és navigációs problémák léptek fel benne. Ez késleltette a pályára állítást, így végül nyolc nappal később, csütörtökön tudott az ISS-hez csatlakozni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!