szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kitört a vita néhány akadémikus és a Facebook között, amiért az blokkolta több kutató személyes profilját. A szakértők azt vizsgálták volna, miként lesz egy alaptalan információból sokak által megosztott álhír az oldalon. Állítják: a szolgáltatás el akarja őket hallgattatni.

Még májusban adott hírt arról a New York-i Egyetem (NYU), hogy egy nagyszabású kutatásba kezd a Facebookon. A szakértők arra voltak kíváncsiak, miként terjednek a politikai témájú hirdetések, illetve bejegyzések, ezek közt ugyanis gyakoriak az álhírek. Utóbbi oka, hogy a Facebook saját bevallása szerint sem ellenőrzi a politikai tartalmakat, mivel úgy vélik, hogy azok igazságtartalmát a felhasználóknak kell megállapítaniuk.

A kutatás hivatalosan adatgyűjtés révén valósulhatott volna meg, és az elképzelések alapján a Facebookon tetten érhető félretájékoztatás folyamatáról is nagyobb képet adott volna. A szolgáltatás időközben viszont kitiltotta a kutatókat, amit arra hivatkozva tettek, hogy a csoport szabályt sértett: olyan megoldáshoz nyúltak, ami a Facebook szerint egyet jelent az engedély nélküli adatgyűjtés gyakorlatával.

A döntés hideg zuhanyként érte az amerikai szakértőket, akik – írta erről a The Verge – közös közleményben vágtak vissza. Azt állították, a vállalat csak azért blokkolja őket, mert olyat találtak, amiről a Facebook is pontosan tudja, hogy kínos lenne számára. A kutatók azt is hangsúlyozták, hogy az elemzéshez használt eszköz nem gyűjtött be facebookos azonosítót vagy a személyazonosításra alkalmas információt. Vagyis minden anonim volt.

A művelet egy szabadon telepíthető böngészőbővítménnyel, az Ad Oberserverrel zajlott. A kutatók azt is hozzátették, hogy ha a kérdéses eszköz nem elérhető a rendszerben, úgy az adatgyűjtés sem tud megvalósulni. A Facebook viszont azt állítja, hogy a csapat olyanoktól is begyűjtött adatokat, akik nem adtak engedélyt a bővítmény használatára vagy fel sem telepítették azt. (A Cambridge Analytica-botrány óta a Facebook nagy hangsúlyt fektet a külső programok által végzett adatgyűjtések ellenőrzésébe.)

A The Verge idézi a Princeton Egyetem professzorát, az adatvédelmi szakértőként is ténykedő Jonathan Mayert, aki szerint a Facebook tiltása és érvelése teljesen hamis.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!