szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Perseverance az űrkutatás történetében először próbált fúrással kőzetmintát venni a Mars felszínéről, ráadásul emberi beavatkozás nélkül. A fúrás még ment is, csak kikotorni nem sikerült semmit a lyukból.

Nem egészen terv szerint alakult a NASA marsjáró robotjának legutóbbi küldetése. A Perseverance rovernek az lett volna a feladata, hogy - az űrkutatás történetében először - kőzetmintákat gyűjtsön a Mars felszínéről, hogy azokat majd egy újabb küldetéssel hazajuttassák a Földre. Ezektől a mintáktól azt várják a NASA kutatói, hogy talán megválaszolhatják a régóta gyötrő kérdést: létezett-e valaha élet a Marson?

Ennek érdekében a szabadidőautó méretű rovert - ami gyakorlatilag egy guruló laboratórium - speciális fúrófejjel, szondával, valamint egy kétméteres robotkarral is ellátták. Az elgondolás az lett volna, hogy a talaj megfúrása után a rover kémcsövekbe gyűjtse, megmérje, majd eltárolja a mintákat.

A Space.com szakportál cikke szerint a fúrás rendben is zajlott, még pénteken, de amikor a robot lemérte a zsákmányt, kiderült, hogy egy porszemmel nem lett nehezebb a tárolóedély. A Persevarence összesen 43 darab kémcsővel van felszerelve, a küldetés során legalább 20-at meg kellett volna töltenie, de egyet sem sikerült.

A NASA tudósai szerint hasonló hibák benne vannak a pakliban, elvégre a mintavételi szekvencia az elejétől a végéig autonóm módon, azaz emberi beavatkozás nélkül zajlik. Az viszont furcsa, hogy ilyen hibát a rover egyetlen teszt során sem produkált - a Földön. Ezért arra tippelnek a NASA-nál, hogy a Jezero-kráter felszíne, ahol a Persevarence leszállt, mégsem olyan porózus, mint hitték, de elképzelhető, hogy csak a fúrás helyszínén bukkant olyan összetételű kőzetekre a a marsjáró, amelyek begyűjtésére technikailag nem volt felkészítve.

Ha máskor is értesülni szeretne űrkutatási híreinkről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

[[ CustomHTML ]]
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!