szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tengerek tele vannak furcsa élőlényekkel, melyek csak ritkán merészkednek a partok közelébe. De azért előfordul, hogy a strandolók is találkoznak velük.

A természetbúvárok biztosan örömmel böngészik majd a Live Science összeállítását, mely egy szokatlan témával foglalkozik: az eddig partra sodródott és eléggé bizarr külsejű tengeri élőlényeket mutatja be. Ritkán ugyanis, de ilyen állatokat is partra vet a víz, legtöbbször úgy, hogy már elpusztultak.

Az album egyik érdekessége az az óriás tintahal (Architeuthis dux), amely a spanyol partoknál bukkant fel, még 2013-ban. Ezek a gigantikus lények a világ legnagyobb gerinctelen élőlényei és ezek rendelkeznek a legnagyobb szemekkel is. A spanyol partoknál megjelent példány 9 méteres volt és 180 kilogrammot nyomott. Ez egy felnőtt barnamedve súlyának felel meg.

Enrique Talledo/enriquetalledo.com

Tavaly a dél-afrikai Britannia-öbölben tűnt fel egy óriási tintahal, az azonban nem volt ilyen nagy: csupán 4 métert tett ki, de így is több mint 300 kilósnak mérték.

A Fülöp-szigeteken egy hatalmas, szőrös élőlény tetemére bukkantak a járókelők 2018-ban. A helyieknek az elképesztő bűz tűnt fel elsőként, amit a közel 6 méteres élőlény rothadó teste árasztott magából. A tudósok később megállapították, hogy a tetem egy bálna maradványa volt, amely felfúvódott. A „szőrszálak” pedig bomló izomrostok.

ViralPress

2017-ben Dél-Afrika partjainál értetlenkedtek a kutatók, ugyanis három olyan cápa is előkerült, aminek hiányzott a mája. Egyiknek pedig a szíve is. A szervek nem maguktól lökődtek ki: az orkák (vagyis a gyilkosbálnák) előszeretettel fogyasztják más cápafajok szerveit, mivel tele vannak zsírral és tápanyagokkal.

Marine Dynamics

Az is nagy meglepetést okozott, amikor idén májusban egy kaliforniai halász összetalálkozott egy horgászhal (Anglerfish) tetemével. A mélyfekete élőlény fejéről egy csáp nyúlik előre, mely a zsákmányszerzésben segíti.

A találkozás azért is volt különleges, mert ez a halfaj a sötét, zavaros vizekben tanyázik, több száz méter mélyen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!