szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Államilag támogatott hackertámadásokra figyelmeztetett világszerte több újságírót a Google. Az érintett körben magyar újságírók is vannak, lapunk munkatársa is kapott értesítést arról: kormányközeli pénzből dolgozó hackerek próbáltak behatolni a fiókjába.

Figyelem – Lehetséges, hogy egy kormány által támogatott rosszindulatú hackerek akarják ellopni a jelszavát.

Ezt az értesítést kapta néhány órája a hvg.hu egyik újságírója, és mint időközben kiderült, több hazai oknyomozó újságíró is. Az elsőre meglehetősen konkrétnak tűnő üzenet kapcsán megkérdeztük a Google-t, áll-e az események hátterében valamilyen történés, mennyire kell szó szerint venni a figyelmeztetést.

hvg.hu

Csütörtök este a Google Shane Huntleyre, a vállalat veszélyelemző csoportjának vezetőjére hivatkozva kérdésünkre úgy válaszolt, az elmúlt órákban átlagon felüli mennyiségű, állam által támogatott biztonsági figyelmeztetést küldött ki a veszélyelemző csoport.

„Ezek a figyelmeztetések először is azt jelzik, hogy a felhasználó célpont volt, nem azt, hogy a fiókját feltörték. Amennyiben figyelmeztetést küldünk, akkor nagyon nagy az esélye, hogy blokkoltuk a tevékenységet.”

A veszélyelemző csoport vizsgálata szerint „ebben a hónapban egy kis számú, széles körben célzott” aktivitást blokkoltak a szakemberek.

„A figyelmeztetés arra hívja fel a felhasználó figyelmét, hogy potenciális célpontja egy következő támadásnak, így itt az ideje, hogy biztonsági intézkedéseket tegyen.”

Emlékezetes, júliusban robbant ki a Pegasus-botrány, mikor a Direkt36 megírta, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni az izraeli kémprogramot Magyarországon is. A célpontként kiválasztottak között voltak tényfeltáró újságírók – köztük a hvg.hu volt újságírói –, a NER-es luxusutakat leleplező fotósmédiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

Az ügyben Péterfalvi Attila, adatvédelmi hatóság elnöke novemberre ígért állásfoglalást.

A Pegasus-nyomozásban szerdán tanúként hallgatták ki Csikász Brigitta újságírót, aki korábban az Átlátszó oknyomozó portálnál, most a Blikknél dolgozik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!