szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Xenotobokat a gép tervezte, de emberi kéz rakta össze. Ha sebet ejtettek rajtuk, meggyógyították magukat. Ma már önmaguk másolása sem okoz problémát.

A Vermont, a Tufts és a Harvard Egyetem továbbfejlesztette Xenobot névre keresztelt ötletét, így az eredetileg csak öngyógyításra képes robotoknak ma már a szaporodás sem okoz gondot – írta a meghökkentő hírről a Science Alert. A tudományos híroldal szerint a munkával létrejött egyedek a világ első olyan élő robotjai, melyek önmagukat másolva hoznak létre új változatokat.

A Xenobotokat még a koronavírus-járvány előtt, 2020 januárjában mutatták be a kutatók, azzal a felütéssel, hogy elkészültek az első programozható organizmusok. A robotok ugyanis csak félig gépek: létrejöttükhöz élő sejteket, többek közt békaembriók sejtjeit használták, illetve különféle elektródákat. Minderre azt követően került sor, hogy a kutatók által készített algoritmus „megálmodta” azt:

a tudósok betáplálták az adatokat és a rendelkezésre álló eszközöket, majd a számítógép kikutatta, hogy azokból egy ilyen egyedet tudnának leggyorsabban előállítani.

A Xenobotok már kezdetben is remekül működtek: többek közt tárgyakat tologattak arrébb vagy alakzatba rendeződtek. A legnagyobb meglepetést viszont nem ez okozta, hanem a felismerés, hogy az élő gépek képesek önmaguk gyógyítására. Erre a kutatók úgy jöttek rá, hogy az egyik mikroszkopikus mintán egy apró sebet ejtettek, ami idővel eltűnt.

Nem volt nehéz rájönni, hogy a javítást az egyed végezte el.

A Xenobotokkal kapcsolatos munka ezután is folytatódott, mostanra pedig – vagyis az első eredmények közlése után kevesebb mint egy évvel – a terjeszkedés képességével is felruházták őket. Ez utóbbi funkció szintén teljesen önjáró, és genetikai módosítás nélkül vált lehetővé – magyarázták a szakértők a PNAS oldalán megjelent tanulmányukban.

A csapat azt is megállapította, hogy a jelenség gyorsítható, ha a mesterséges intelligencia segítségével olyan körülményeket szimulálnak, amelyek fokozzák az önreprodukáló viselkedést.

A kutatók szerint a szokatlan organizmusok egy napon hasznos munkát végezhetnek, de előbb meg kell fejteni, pontosan hogyan működnek, és milyen feladatokat érdemes rájuk bízni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!