szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fejlesztői szerint körülbelül két év múlva lehet majd bevetni az egészségügyben azt a robotot, amely nemcsak kiváltaná a szakszemélyzetet, de még tűt sem igényelne az oltások beadásához.

Teljesen önállóan működő, autonóm robotot fejlesztettek a kanadai Waterloo Egyetemen alapított Cobionix nevű cég mérnökei. A munkaerőhiányban szenvedő iparágakat céloznák meg újdonságukkal, amelynek első bemutatkozása az egészségügyben lehet.

Itt egy kellemetlen folyamatot lehetne mindenki számára egyszerűbbé tenni: az izomba adott injekciókról van szó. Az ilyesfajta gyógyszerbevitelhez képzett egészségügyi szakemberre és nem utolsósorban fájdalmat is okozó tűre van szükség. Ezt változtatná meg a cég Cobi platformját használó robot.

A robotot tű nélküli befecskendező rendszerrel szerelték fel, és egészségügyi szakember felügyelete nélkül is képes oltani. Amint az a cikk alatti videóben is látható, a páciens megmutatja az azonosítóját a robothoz csatlakoztatott érintőképernyőn lévő kamerának. Az integrált 3D mélységérzékelők érzékelik a páciens jelenlétét, és miután ellenőrizték az azonosítóját, egy robotkar előveszi a vakcinafájlt a tárolóterületről. A robot karját LiDAR szenzorral szerelnék fel, amely képes 3D digitális térképet készíteni a páciens testéről, majd mesterséges intelligencia szoftverrel meghatározza az optimális injekciós helyet. A tű nélküli injekciós technológia harmadik féltől származó berendezés: nagy nyomású folyadéksugarat használ, amely körülbelül emberi hajszál széles lyukon képes áthatolni. Mivel nincs szükség tűre, nem kell aggódni a veszélyes hulladékok miatt sem.

YouTube/Cobionix

„Az olyan autonóm megoldások, mint a Cobi, megvédhetik az egészségügyi dolgozókat, csökkenthetik az egészségügyi költségeket, és javíthatják a betegellátást” – mondta el Nima Zamani, a Cobionix társalapítója és technológiai igazgatója, hozzátéve, hogy a Cobi autonóm jellege drámaian csökkentheti az oltóanyag-klinikák infrastrukturális igényeit is, ami segíthet elérni a távoli területek lakosságát, ahol korlátozott az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés.

Bár e technológiára már most is igen nagy szükség lenne, a projekt mögött álló mérnökök szerint körülbelül még két évre van a piacra kerüléstől.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!