szerző:
Tetszett a cikk?

4K vagy 8K felbontás, HDR és Dolby Vision támogatás ide vagy oda, a vadonatúj televíziónk úgy csipog mint egy ősrégi Sokol rádió? Nyugalom, van megoldás a kábelmentes és stílusos hangtuningra, még ha nem is olcsó.

Sokol vagy Sonos? Egyáltalán nem mindegy. Míg az előbbi a Moszkvai Rádiógyár egykoron széles körben használt szovjet rádiómárkája volt az átkosban, addig az utóbbi egy 2002-ben alapított amerikai cég, mely kifejezetten kiváló minőségű vezeték nélküli hangfalakra szakosodott.

A Sonos termékkínálatából korábban részletesen bemutattuk már az IKEA-val közösen kifejlesztett okoshangszórós lámpát, a bárhova magunkkal vihető és szóból értő esőálló hangfalat, illetve a nagy tévékhez szánt hangprojektort, most pedig az utóbbi termék elérhetőbb árú kistestvérét vesszük górcső alá. Teszten a Sonos Beam Gen 2, melynek révén minden korábbinál egyszerűbben varázsolhatunk multifunkciós térhatású hangzást a nappaliba, ráadásként pedig a vele remekül együttműködő Sonos Five-ot is bemutatjuk.

László Ferenc

Az új Beam

Tavaly nyáron járt nálunk a Sonos Arc, mely a gyártó felsőkategóriás soundbarjaként arra hivatott, hogy stílusos formában, a szoba bekábelezése nélkül kínáljon remek minőségű térhangzást a tévénkhez, illetve a wifi kapcsolatnak köszönhetően lényegében bármilyen tartalomforráshoz.

A 320 ezer forintos ár és a 114 centiméter szélesre vett kialakítás azonban nem mindenkinek jön be, így most az eggyel alacsonyabb árkategóriában versenyző és kompakt kialakítású Beam Gen 2 következik a sorban. Az Arc és a Beam Gen 2 közötti legfontosabb különbség, hogy míg az előzőt 49 colosnál nagyobb tévék mellé szánja a Sonos, addig az utóbbi 55 colosnál kisebb példányok esetén lehet ideális választás.

László Ferenc

Az elnevezésben szereplő Gen 2 a második generációt hivatott jelölni, vagyis a Beamből létezett egy korábbi verzió is. A formaterv és a méret szinte semmit sem változott, első blikkre a szövetről műanyagra váltott borítás jelenti a legfontosabb különbséget.

A matt fehér és fekete színben készülő 65 centiméter széles hangfalat a tévé alatt vagy felett kell elhelyezni, akár a falra szerelve, de fontos, hogy mindenképpen vízszintesen. A beüzemelés gyerekjáték egyszerűségű: az alapáron járó HDMI-kábellel a tévére, a tápkábellel pedig az elektromos hálózatra kell csatlakoztatni az eszközt, a könnyen kezelhető Sonos applikációban (Android, iOS) pedig wifit adhatunk a hangfalnak, illetve pillanatok alatt az esetleg már meglévő vezeték nélküli hangszóró rendszerünk részévé tehetjük azt.

László Ferenc

Fontos, hogy a tévén ARC jelzésű HDMI-portot válasszunk, illetve az elődtől eltérően immár eARC támogatást is kapunk. Utóbbi a 2017-ben debütált HDMI 2.1 szabvánnyal debütált és 1 helyett 38 Mbit/s-os sávszélességet, valamint kiváló 24 bites, 192 kHz-es hangzást biztosít. Távirányítót nem kapunk, de nincs is rá szükség, mert a hangerőt a tévé távirányítójával, a hangfal tetején lévő gombokkal, illetve az applikációval is szabályozhatjuk.

A négy középsugárzóból, egy center hangszóróból és három passzívsugárzóból álló hangrendszer nem sokat változott az első Beamhez képest, a hangélmény mégis javult. Ez elsősorban a 40 százalékkal gyorsabb processzornak és az általa lehetővé tett Dolby Atmos támogatásnak köszönhető.

László Ferenc

Utóbbi eddig a drága Arc kiváltsága volt, és bár attól eltérően az új Beamben nincsenek felfelé szóló hangszórók, a térhangzás egész meggyőző. A Dolby Atmost a Netflixen elérhető különböző tartalmakkal, filmekkel és koncertfelvételekkel teszteltük, és egyetlen esetben sem kellett csalatkoznunk benne.

A 2,8 kilogrammos hangfal igen korrekt mélyhangokat állít elő, a finomhangolásban az alkalmazás, illetve a Trueplay funkció van segítségünkre. Utóbbi lényege, hogy Android támogatás hiányában egy iPhone-nal a kezünkben körbelegyezgetjük a szobát, melynek révén a rendszer pontosan a helyiség adottságaihoz állítja a hangképet.

László Ferenc

Az Amazon Alexa és Google Asszisztens támogatásnak köszönhetően hangparanccsal vezérelhető okoshangszóróként is használható a Beam Gen 2, vagyis például bámikor megkérdezhetjük tőle, hogy milyen lesz a holnapi időjárás. A világhálóra 10/100-as Ethernet kábel, illetve b/g/n/ac wifi révén csatlakozik az eszköz, mely a Sonos esetében elsőként kétsávos (2,4 és 5 GHz) képességű, viszont Bluetooth sajnos továbbra sincs benne.

Remek szolgálatot tesz továbbá az Apple AirPlay 2-kompatibilitás, a több mint 100 streaming szolgáltató támogatása, a beszédhangot felerősítő funkció, illetve a környezetünkben pihenők nyugalmát egyedien csillapított hangzással óvó éjszakai üzemmód.

László Ferenc

Adj egy ötöst! Vagy kettőt!

A Beam Gen 2 elsősorban kisebb tévék mellé, nem túl nagy szobákba passzol, de a moduláris vezeték nélküli koncepciónak köszönhetően bármikor egyszerűen bővíthető. Ha kevés a mélyhang, akkor bármikor beállítható mellé egy mélyláda, ha pedig a térhangzáson javítanánk, akkor két egyforma One, One SL, illetve Five hangszórót érdemes beüzemelni mellette. Mi ez utóbbiból kaptunk kipróbálásra egy szettet.

A Beamhez hasonlóan fehér és fekete színben készülő Five egy 20,3x36,4x15,4 centiméteres doboz, mely nem kevesebb, mint 6,36 kilogrammot nyom a mérlegen. Ebből már sejthető, hogy a hangminőséggel ezúttal sem nagyon lehetnek problémák, és a Five a gyakorlatban is bizonyítja rátermettségét: minden tartományban tiszta hangokkal, és nagy hangerő mellett is torzítás nélkül kényezteti hallószerveinket.

László Ferenc

A Five-nak egyébként csak az egyik funkciója a házimozi rendszerbe történő illeszthetőség, a hangfal normál wireless zenelejátszóként és okos hangszóróként is remekül megállja a helyét. Ha egy Five-unk van, akkor vízszintesen használva kapunk sztereó hangzást, ha pedig két példány figyel az asztalunkon, akkor azokat függőleges módon kell elhelyezni az oldalhelyes hangzásért.

Az Ethernet 10/100 Mbit/s-os, a b/g szabványú wifi egysávos és Bluetooth kihangosíthatóság itt sincs. Van viszont 3,5 milliméteres bemenet, így akár hagyományos zenelejátszót, CD-lejátszót vagy projektort is csatlakoztathatunk hozzá. A vezérlés a kapacitív gombokkal és az alkalmazás révén oldható meg, és természetesen a Five-ból sem hiányzik az Amazon Alexa, a Google Asszisztens, a TruePlay, illetve az Apple AirPlay 2.

A Five jelentősen nagyobb egy Amazon Echónál, de sokkal jobban is szól
László Ferenc

A korábban tesztelt és akár a kertben is használható Move-tól eltérően a Five nem vízálló, de erre nincs is szükség, mert a szobában ugyebár viszonylag ritkán esik az eső, és a magas páratartalom ellen annyira azért védett a technika, hogy a fürdőszobában minden további nélkül használni lehessen.

László Ferenc

Konklúzió, árak

A Beam Gen 2 a csúcsmodell Arcnál kisebb méretben kínál remek térhangzást a szerény képességű beépített hangszórós tévékhez, és bár hangélmény terén nem képes maradéktalanul helyettesíteni egy komolyabb 5.1-es házimozirendszert, cserébe pofonegyszerű a beüzemelése és a nappali összképét sem módosítja jelentősen. És akkor az okoshangszórós és egyéb funkcióiról még nem is tettünk említést.

Sajnos az ár kapcsán nincsenek túl jó híreink, ugyanis egy ilyen kompakt rendszerért mellbevágóan magas a 180 ezer forintos összeg.

László Ferenc

A Sonos a Five-nak is alaposan megkéri az árát, ennek darabja kereken 200 ezer forintba kerül. Némi szépségtapasz, hogy a gyártó kínálatában különböző komplett szettek is elérhetők, melyek kedvezőbb áron kelletik magukat, mintha a részegységeiket külön-külön vásárolnánk meg.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!