szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nagyjából 2,7 méter hosszú lehetett az ősi százlábú, amely maradványának egy részét még 2018-ban fedezték fel.

A világ eddigi legnagyobb százlábú (Arthropleura) fosszíliáját találták meg az Egyesült Királyságban – számolt be róla a The Guardian. A lap szerint az egykor Észak-Anglia területén élő és vadászó ízeltlábú nagyjából 50 kilogrammos lehetett, a kövület pedig körülbelül 326 millió éves.

A beszámoló szerint a kövületet a szerencsének köszönhetően találták meg a kutatók, miután Northumberland megye partjainál egy szikla a tengerpartra zuhant. A leletet a Cambridge-i Egyetem egyik doktorandusz hallgatója vette észre még 2018-ban, az erről készült tanulmányt pedig nemrég publikálták a Journal of the Geological Society című tudományos folyóiratban. A tudósok szerint ahhoz, hogy ilyen nagy méretű legyen, az állatnak tápanyagban gazdag növényi táplálékot, valamint más gerinctelen állatokat és kisebb kétéltűeket kellett fogyasztania.

A most felfedezett kövület az állat egykori, levedlett vázának csupán egy részét őrzi. Egy szelvény nagyjából 75 centiméter hosszú, ami alapján úgy számolják, hogy körülbelül 2,7 méter hosszú lehetett, a súlya pedig elérhette az 50 kilogrammot. A lény maradványát egy folyómeder homokja őrizhette meg. Valószínűleg a karbon korban élt, vagyis nagyjából 100 millió évvel a dinoszauruszok előtt volt jelen a Földön.

A tudósok úgy vélik, hogy az állatok nagyjából 45 millió évig voltak jelen, mielőtt kihaltak volna. Ennek oka valószínűleg a globális felmelegedés lehetett, de az sem elképzelhetetlen, hogy a hüllők elszaporodása pecsételte meg a sorsukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!