szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Imperial College London kutatói egy kis létszámú csoporttal vizsgálták a megfázás és a koronavírus-fertőzés közti összefüggést.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az egyszerű megfázás elleni természetes védelem a koronavírus ellen is nyújthat némi védelmet – állítja egy friss kutatás. Mindez fontos adalék lehet a járvány elleni védekezésben, ugyanakkor a BBC megjegyzi, hogy a kutatást egy kis csoporton, 52 fő bevonásával készítették el.

A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatásban 52 olyan személy vett részt, akik egy háztartásban éltek valakivel, aki elkapta a koronavírust. Mint kiderült, azok, akiknek a szervezetében a megfázás után egy speciális immunsejtekből álló "memóriabank" – a vírus elszaporodását meggátló T-sejtek – jött létre – hogy a jövőben kisebb eséllyel legyenek betegek – kisebb valószínűséggel kapják el a koronavírust.

AFP / ANUSAK LAOWILAS

A tanulmányt készítő Imperial College London szakemberei kiemelik:

senkinek sem szabad csak erre a védekezési formára hagyatkoznia, a vakcinák, a megfelelő higiéniára és az arcot eltakaró maszkra is szükség van ahhoz, hogy ne történjen baj. Az eredményeik inkább abban lehetnek hasznosak, hogy még részletesebben megismerjük, miként küzd a szervezet a vírus ellen.

A kutatást még 2020 szeptemberében készítették el, amikor az emberek még nem kaptak védőoltást, de olyanokkal éltek együtt, akinek pozitív lett a koronavírus-tesztjük. A 28 napos vizsgálati időszak alatt a csoport fele kapta el a vírust. Azok vérében, akik nem fertőződtek meg, magas volt a T-sejtek száma.

[WHO: Nem az újabb emlékeztető védőoltások jelentik a megoldást a koronavírus-járványra]

A tanulmány azon alapszik, hogy sokszor a megfázást is koronavírusok okozzák. A szakemberek ezért azon kezdtek el gondolkodni, hogy az egyik elleni védelem vajon hatásos-e a másikkal szemben, és az eredmény alapján úgy tűnik, hogy igen. Hangsúlyozzák ugyanakkor: az, hogy valaki megfázott, nem jelent biztos védelmet, mert a megfázás nem minden fajtáját okozzák koronavírusok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!