szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A náddarabokon talált csigolyák mindegyike embertől származik a kutatók szerint, akik úgy vélik: a régióban még soha nem dokumentált rítus nyomaira bukkantak.

Peruban dolgozó kutatók összesen 192, nádcsövekre felfűzött gerincet fedeztek fel – írta a meghökkentő eredményekről a CNN. A szakértők úgy vélik, hogy a leletek egy, a régióban még soha nem dokumentált halottkultusz nyomai lehetnek.

A nemzetközi kutatócsoport a Chincha-völgyben végzett, illetve végez ásatásokat. Az itt megtalálható, úgynevezett „chullpákban”, őslakos sírhelyeken bukkantak rá a csigolyákra. A témában íródott tanulmány, amely az Antiquity régészeti folyóiratban jelent meg, kiemelte, hogy a csigolyák szinte mindegyike egy-egy embertől származik. A leletek az első vizsgálatok alapján az 1450-es és 1650 közötti időszakra nyúlnak vissza. Ekkor ért véget az inka uralom, miközben az európai gyarmatosítók már jelen voltak a régióban.

A CNN idézi Jacob L. Bongerst, a tanulmány vezető szerzőjét, aki különösen viharosnak nevezte ezt az időszakot. Szerinte a Chincha-völgyben ekkor járványok és éhínség tizedelte a lakosságot. Az európaiak érkezése előtt, 1000 és 1400 között a Chincha-völgy a Chincha Királyságnak adott otthont, mely a hatalmas Inka Birodalommal is szövetséget kötött.

Cambridge University Press/Antiquity/J.L. Bongers

A kutatócsoport radiokarbonos kormeghatározással azt is kiderítette, hogy a csigolyákat a holttest első eltemetése után fűzték fel a nádakra. Bongers úgy vélte, hogy az őslakosok ezzel rekonstruálni akarhatták halottjaikat. Az európai gyarmatosítók érkezése után ugyanis egyre gyakoribbá váltak a sírrablások. Az érkezők elsősorban az aranyból és ezüstből készült kegytárgyakat vittek magukkal, de eközben előfordult, hogy a sírokat és a holttesteket súlyosan megrongálták.

A kutatók rámutattak arra is, hogy a Chincha-völgy bennszülöttjeinek rendkívül fontos volt a holttestek épsége. A tanulmány szerint a régió őslakos népei egyedülálló módon kezelték a halottakat. A közeli Chinchorro népe fejlesztette ki például a mesterséges mumifikálás első ismert technikáit, évezredekkel azelőtt, hogy az ókori egyiptomiak gyakorolták volna ezt a temetkezési rítust.

Amikor az európai gyarmatosítók elpusztították a múmiákat az Andok területén, az őslakos csoportok összegyűjtötték a maradványokat, és azokból új temetkezési tárgyakat készítettek. Valószínű, hogy a Chincha-völgyben talált, nádcsövekre húzott gerincek is ennek nyomán készültek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!