szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ezzel szemben a Pfizer–BioNTech- és a Moderna-oltásának hatékonysága szinte minden korcsoportban egyenletesen és kisebb mértékben esett.

Egy újonnan megjelent tanulmány először közöl adatokat arról, hogyan csökken a Magyarországon használt koronavírus elleni vakcinák hatékonysága. Ez a Telex.hu összefoglalója szerint egy teljesen új vizsgálatot jelent, mert eddig nem álltak rendelkezésre részletes, a vakcinákra lebontott hazai adatok.

A tanulmány egyik fő megállapítása, hogy eleinte mind a hat vakcina magas szintű védelmet biztosított minden korosztályban, utána viszont valamennyi hatékonysága csökkenni kezd. Ez önmagában nem lenne meglepő, de az igen, hogy a csökkenés nem azonos:

a jelenség a legjelentősebb mértékben a Sinopharm-, a Szputnyik V és az AstraZeneca-vakcinánál volt tapasztalható.

Egy másik fontos megállapítás, hogy minden korosztályban mérhető volt a hatékonyság csökkenése, de ez érdekes módon leginkább a fiataloknál jelentkezett. A hatékonyság csökkenését az emlékeztető oltás egyértelműen visszafordította.

Egy harmadik megállapítás, hogy összességében a két mRNS-alapú vakcina, vagyis a Pfizer–BioNTech és a Moderna oltása produkálta a legjobb eredményeket minden korosztályban, még a csökkenő hatékonyság figyelembevételével is. Azaz: a Pfizer–BioNTech- és a Moderna-oltásé szinte minden korcsoportban egyenletesen és kisebb mértékben esett.

A tanulmány szerzői a Járványmatematikai Modellező és Epidemiológiai Elemző Munkacsoport hat tagja: Horváth J. Krisztina (SE ESK), Ferenci Tamás (Óbudai Egyetem), Ferenczi Annamária (SE ESK), Túri Gergő (SE ESK), Röst Gergely (Szegedi Tudományegyetem) és Oroszi Beatrix (SE ESK). A vizsgálathoz az úgynevezett screening módszert alkalmazták. Ennek lényege, hogy a teljes lakosság átoltottságát összehasonlítják azzal, hogy az igazolt fertőzöttek milyen arányban voltak beoltva. A módszer nagy előnye, hogy csak az általános átoltottsági mutatókra és a diagnosztizált fertőzöttek adataira van hozzá szükség, azokéra nem, akik nem fertőződtek meg.

A vizsgálat a tavaly tavaszi harmadik hullámot okozó alfa és az őszi negyedikért felelős delta időszakát is magában foglalja. A kutatás dokumentációját ugyanakkor egyelőre preprint, azaz még lektorálatlan kézirat változatban tették közzé, de úgy tudni, a szakértők már beadták egy nemzetközi szaklaphoz, ahol elbírálás alatt áll.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!