szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Maldív-szigeteknél, 40-70 méteres mélységben találtak rá a tudósok arra a halfajra, amiről korábban azt gondolták, egy másik hal felnőtt példányaival van dolguk.

Új halfajtát fedeztek fel a tudósok a Maldív-szigeteknél, 40-70 méterrel az óceán felszíne alatt. Az alkonyzónában élő állat a Cirrhilabrus finifenmaa nevet kapta, különlegessége pedig kinézetében rejlik: a szivárvány színeiben pompázik. A finifenmaa elnevezéssel egyúttal a helyi nemzeti virágra is utalnak a szakemberek, dhivehi nyelven ugyanis a szó rózsát jelent – számolt be róla a CNN.

Az új halfajt egy helyi tudós, Ahmed Najeeb fedezte fel, az ezzel kapcsolatos tanulmány pedig a napokban jelent meg a ZooKeys folyóiratban. Kiderült, az állatot valójában már 1990-ben felfedezték, ám akkor a kutatók úgy vélték, hogy a Cirrhilabrus rubrisquamis – a vörös bársony ajakosok – egyik kifejlett példányával van dolguk.

Nemrég azonban a tengerben készült felvételek alapján arra jutottak a tudósok, hogy az állat valójában nem egy már ismert fajhoz tartozik, hanem egy teljesen új fajt képvisel. Mindez azért is fontos, mert a szakemberek könnyebben megérthetik a halak elterjedését, ami különösen fontos annak érdekében, hogy védeni tudják őket.

Yi-Kai Tea, a Sydneyi Egyetem kutatója szerint mivel két különböző fajról van szó, az elterjedésük jóval kisebb területre összpontosul, mintha egy fajhoz tartozna a Cirrhilabrus finifenmaa és a Cirrhilabrus rubrisquamis.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!