szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Stephen Wilhite munkássága alapjaiban határozta meg az internetet, és azt, ahogy ma a weben kommunikálunk. 74 éves volt.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Koronavírus-fertőzés miatt, 74 éves korában elhunyt Stephen Wilhite, akit a GIF atyjaként is ismertek – számolt be a tragikus hírről a The Verge. Wilhite halálhírét felesége közölte a portállal, hozzátéve, hogy családja mindvégig mellette volt. A nő azt is elmondta a lapnak, hogy bár Wilhite sok mindent elért az életben, még így is egy „nagyon szerény, kedves és jó ember maradt”.

Wilhite a CompuServe-nél dolgozott az 1980-as években, amikor megalkotta a Graphics Interchange Formatot, rövidebb nevén a GIF-et. A formátumot napjainkban az üzenetekre adott vicces reakcióként ismerjük, de valójában nem ezért készült.

Több évtizeddel korábban, a GIF születése előtt az internet még kezdetleges cipőben járt, így az általa kínált sebesség sem volt olyan, mint ma. A CompuServe, illetve Wilhite ekkor kezdett el dolgozni egy olyan megoldáson, amivel ilyen tempó mellett is kiváló minőségű, nagy felbontású grafikákat lehet terjeszteni a weben.

A feltaláló felesége, Kathaleen elmondása szerint Wilhite egymaga alkotta meg a formátumot, és voltaképp otthon hozta létre, mivel a munkáját igen gyakran hazavitte. A férfi a 2000-es évek elején vonult nyugdíjba, és idejét utazással, kempingezéssel és modellvasút-építéssel töltötte.

Bár régóta folynak viták a képformátum helyes kiejtéséről, Wilhite egy 2013-as interjúban világossá tette: a GIF-et valójában nem „gif”-ként, hanem „jif”-ként (magyarul „dzsif”-ként) kell kiejteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!