szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincs összehangban az Apple táblagépének egyre fejlettebb hardvere a szoftverrel – állítja a Bloomberg neves Apple-szakértője. Ötleteket is ad az ellentmondás feloldására.

Már a kezdetektől fogva fejlettebb volt az iPad hardvere, mint a kapcsolódó szoftver – írja Mark Gurman, a Bloomberg ismert Apple-szakértője, majd egy pillanatra visszatekint a múltba. 2010-ben, amikor az Apple piacra dobta az eredeti iPadet, az eszközből hiányzott még a multitasking, az alkalmazások mappái, a háttérben történő hanglejátszás és az egységes e-mail postafiók. Ezeket a hiányosságokat azonban gyorsan kijavították, és a mai iPad szinte minden olyan funkcióval rendelkezik, ami egy számítógéptől elvárható (nem véletlenül állítja az Apple, hogy akár egy komputert is kiválthat a tabletje), azonban ez egyúttal fel is hívja a figyelmet a kapcsolódó szoftver problémáira.

A jelenlegi iPad Pro hardvere jóval megelőzi operációs rendszerét, az iPadOS-t. A készülékben immár M1 chip dolgozik, ugyanaz a lapka, amelyik a 13”-es MacBook Prót vagy a 24”-es iMacet hajtja. Sokkal erősebb a szükségesnél az iPadOS futtatásához, amely – állítja Gurman – az iPhone iOS-ének finomított verziója.

S hogy mi ezzel a probléma? Mindenekelőtt az, hogy a szoftverhiányosságok megnehezítik az Apple számára egy olyan iPad gyártását, amely minden vásárló számára vonzó lehet. Vannak ugyanis olyan felhasználók, akik egyszerűen csak böngészni akarnak a Facebookon, időnként e-maileket küldenek, Netflixet akarnak használni és játszani szeretnének. És azt is szeretnék, hogy mindebben az iPad helyettesítse notebookjukat. És persze vannak olyan profi felhasználók is, akik a lehető legtöbbet szeretnék kihozni az iPadből. Alkalmazásfejlesztéssel szeretnének foglalkozni; táblázatokat akarnak kezelni, egyszerre akarnák futtatni a Slacket, a Twittert, az Üzeneteket, legalább 35 Safari-fület tartanának nyitva és persze a Photoshopot is futtatnák. Ők is le szeretnék cserélni a laptopjukat.

Ez azt jelenti, hogy ugyanannak az eszköznek elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy megfeleljen a felhasználók 20 százalékának, és elég egyszerűnek kell lennie a többi 80 százaléknak. Az Apple többnyire meg is oldotta ezt az iPad hardverével, de nem a szoftverével.

Apple

Ma az Apple-nek négy fő iPad modellje van: az iPad, az iPad mini, az iPad Air és az iPad Pro. Ezek különböző képességűek, például az iPad Pro több tárhellyel, ProMotion képernyővel és jobb kamerákkal rendelkezik. Az iPad mini kis képernyőjével szinte zsebre rakható. A belépő szintű iPad pedig sokkal egyszerűbb kijelzővel rendelkezik. Viszont valamennyi az iPadOS ugyanazt a verzióját, ugyanazokat a harmadik féltől származó alkalmazásokat futtatja. Az iPad egyszerűségének megőrzése érdekében, miközben erősebbé teszi a profi felhasználók számára, az Apple-nek új megközelítésre van szüksége – véli Gurman, és javaslatot is tesz.

Szerinte az iPad Prónak három üzemmóddal kell rendelkeznie. Lenne egy normál mód normál kezdőképernyővel, amely ma az iPadOS része. Lenne viszont egy új lehetőség, amely Apple Pencil csatlakoztatásakor bekapcsol, így optimalizálja az ikonokat, a vezérlőket és a felhasználói felület elemeit az adott tartozékhoz. És ami a legfontosabb, lenne egy új „pro” mód, amely akkor indulna el, ha az iPad billentyűzethez, az Apple saját Magic Keyboardjához vagy külső kijelzőhöz csatlakozik.

Gurman nem hiszi, hogy az Apple valaha is portolná a macOS-t az iPad Próra, de egy új profi mód létrehozása jó kompromisszum lehetne. El is játszik a gondolattal, milyen lehetne ez. Például Mac-szerű multitasking, avagy több ablak futtatásának lehetősége egyszerre egymás fölött és egymás mellett. Dinamikusabb dokkoló, ahol ki lehetne tűzni fájlokat és kicsinyített alkalmazásokat. Megfelelő asztal, amely lehetővé tenné fájlmappák, webes hivatkozások és egyebek eldobását az alkalmazások mellé. Jó lenne dinamikusabb widgeteket is látni, amelyek minialkalmazásként is használhatók, nem pusztán információs képernyőként.

Miniatűr alkalmazások, hogy olyan dolgokat lehessen használni, mint a számológép, a zenealkalmazás, az Apple TV távirányítója és a cetlik, anélkül, hogy teljesen új alkalmazást kellene megnyitni és megzavarni a munkafolyamatot.

Ezek a funkciók valószínűleg túl bonyolultak lennének azon felhasználók túlnyomó többsége számára, akik meg akarnak menekülni a Mac vagy PC bonyolultságától. De ott kellene lenniük azoknak a felhasználóknak, akik szeretnék használni ezeket. A szakértő úgy gondolja, hogy az iPad következő nagy ugrása valószínűleg a nagyobb kijelzőjű, talán egy 15 hüvelykes modell lesz, viszont azt még ő sem tudja, hogyan tudna reálisan megtenni egy ekkora ugrást az Apple anélkül, hogy ne gondoskodna arról, hogy a szoftver illeszkedjen először.

A jó hír az, hogy kevesebb mint két hónap van hátra a WWDC 2022-ig. A cég várhatóan bemutat egy frissített alkalmazásváltó felületet az iPadhez. Jó lenne egy profibb módot is látni ehhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!