szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden eddiginél gyorsabban lehet feltölteni a lítium-ion akkumulátorokat egy apró változtatásnak köszönhetően. A módszer kidolgozói szerint ez segítheti az elektromos autók elterjedését, de persze mindenféle akkus készülék esetében jól jöhet.

Bár az elektromos autók egyértelműen jobb alternatívát jelentenek a környezet számára, mint a belső égésű motorral szerelt társaik, az akkumulátor, illetve annak töltése még mindig egy hátráltató tényező. Amíg nem sikerül olyan gyors töltési sebességet elérni, hogy az ne tartson tovább egy átlagos tankolásnál, addig ezt a szempontot sokan az ellene rovatba fogják beírni.

Könnyen lehet azonban, hogy ez a jövőben megváltozik. A TechXplore írt a Science Advances hasábjain bemutatott eredményekről: egy több kínai intézettel is közösen dolgozó kutatócsoportnak sikerült egy olyan megoldással előállnia, amivel 5,6 perc alatt képesek feltölteni egy lítium-ion akkumulátort 0-ról 60 százalékra. Hogy ez sikerüljön, rézbevonatot és nanoszálakat adtak az akkumulátor anódjához.

[Küszöbön a NASA akkumulátora, 15 perc alatt lehetne teljesen feltölteni egy elektromos autót]

Jelenleg a legtöbb anód grafitból készül, ami nem egy ideális megoldás. Emellett az anódban lévő anyagok rendezése is problémát jelent. Hogy ez ne legyen gátló tényező, a kutatók az anód fejlesztésére koncentráltak.

A szakemberek először elméleti modelleket futtattak, hogy kiderüljön, milyen változtatásokat lenne érdemes kipróbálni, majd ezek után nyúltak hozzá az anódhoz: a grafitot rézzel vonták be, majd felmelegítették és lehűtötték azt, ami rendezettebb struktúrát hozott létre.

Tévhitek és tények: így töltse a telefonját és laptopját, ha jót akar magának

A telefontöltés nem ördöngösség, gondolnánk, amikor kezd lemerülni az akku, akkor töltőre kell tenni. A valóságban viszont számos trükk segítheti a hatékony töltést, illetve nem árt leszámolni jó pár tévhittel sem.

A frissítés után a szakembereknek 5,6 perc kellett a 60 százalékos töltöttség eléréséhez, 11,4 percnél pedig már 80 százaléknál jártak. 100 százalékra azért nem töltötték fel, mert jelen állás szerint az károsíthatja az akkumulátort.

Hogy mikorra kerülhet egy ilyen eszköz sorozatgyártásba, arról még nem szólnak a hírek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!