szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eROSITA nevű eszközt a németek fejlesztették az orosz Spektr-RG nevű űrszondához, Ukrajna megtámadása után viszont alvó üzemmódba kapcsolták. Az orosz űrügynökség vezetője kivenné a németek kezéből az irányítását.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A 2019-ben útnak indított űrszonda, a Spektrum-Röntgen-Gamma a Szovjetunió felbomlása óta a legjelentősebb tudományos eszköz, amit az oroszok készítettek, és ami a világűr megfigyelésén dolgozik. Az 1,2 tonnás Spektr-RG 1,5 millió kilométerre kering a Földtől, 2020 júniusában pedig azt is megnézhettük, milyen gyönyörű képet készített a világegyetemről.

Az eszköz egy röntgen-megfigyelőközpont, amit a galaxishalmazok, valamint a szupermasszív fekete lyukak észlelésére és feltérképezésére terveztek. A tervek még a Szovjetunió összeomlása előtt készültek el, ám végül jegelték a projektet.

A Spektr-RG-t végül a Roszkoszmosz építette meg a német űrügynökséggel (DLR) közösen. Magát a szerkezetet az oroszok készítették, míg a németek egy rajta lévő eszközt, az eROSITA nevűt tervezték meg hozzá.

1,5 millió kilométerre van a Földtől a műhold, gyönyörű képet készített a világegyetemről

A Spektr-RG nevű, német-orosz fejlesztésű műhold hat hónapon át pásztázta a világegyetemet, az összegyűjtött adatokat pedig most gyúrták egybe a tudósok.

A közös munka egészen addig ment jól, amíg Ukrajna megtámadására válaszul a németek leállították az oroszokkal közös munkát, így az eROSITA-t – ami a nyolc megfigyeléséből négyet már befejezett – alvó üzemmódba kapcsolták.

A Roszkoszmosz vezetője, Dimitrij Rogozin azonban a jelek szerint nem szeretné, hogy az eROSITA ki legyen kapcsolva. Az ArsTechnika beszámolója szerint Rogozin egy orosz televíziós műsorban arról beszélt, hogy bár a németek ragaszkodnak az eszköz üzemeltetésének leállításához, az orosz szakemberek azt akarják, hogy az eROSITA továbbra is működjön. Szerinte a németeknek

nincs joguk leállítani a küldetést csak azért, mert a fasiszta nézeteik közel állnak az ellenségeikhez.

A Roszkoszmosz vezetője azt is elmondta, már utasítást adott az eszköz működésének helyreállítására, hogy az együtt dolgozzon az űrszondával. A német szakemberek azonban úgy vélik, ha a tudományos műszert nélkülük kapcsolják be az oroszok, az károsíthatja az űrszondát, vagyis az oroszok gyakorlatilag lábon lőnék magukat a művelettel. A beszámoló szerint Rogozin a lépéssel – és a korábbi lépéseivel – Vlagyimir Putyin kegyeit akarja elnyerni, ennek érdekében pedig a tudományos küldetést is beáldozná.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!