szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia kutatók a virtuális valóságot (VR) használták fel arra, hogy megnézzék, miként reagálnak az emberek a különböző városképekre.

A városok élénk és zöld színei javíthatják az ott élők hangulatát – derült ki a franciaországi Lille-i Egyetem kutatócsoportja által elvégzett kísérletből. A szakemberek virtuálisvalóság-szemüvegeket használtak, hogy kiderüljön, hogyan reagálnak az önként jelentkező alanyok a betonból, üvegből és fémből álló városi látkép különböző variációira.

A 36 résztvevő mindegyike egy VR-eszközt kapott, a kutatók pedig a növényzet kombinálásával, élénksárga és rózsaszín színekkel, valamint kontrasztos, szögletes mintákkal alakították ki az általuk látott városi környezetet. A szakemberek ezután a pislogás gyakoriságát figyelték, hogy megtudják, mi érdekli a leginkább az önkénteseket. A résztvevők ezután egy, a tapasztalataikat összegző kérdőívet is kitöltöttek.

Valós időben mutatja a Google, hogyan változik a Föld felszíne

A Google a mesterséges intelligencia segítségével rendezi el a műholdképeket, hogy pontos képet kapjunk a környezetünk alakulásáról.

A kutatók azt találták, hogy az emberek lassabban sétáltak és megnőtt a pulzusuk, amikor zöld növényzet vette őket körbe a városban. Ekkora fejüket előre és felfelé tartották ahelyett, hogy leszegték volna a tekintetüket.

Bár a színek hozzáadása és elvétele nem jelentett akkora különbséget, összességében érdeklődőbbek voltak, amikor színes mintákat adtak a talajhoz. Yvonne Delevoye-Turrell, a tanulmány vezető szerzője szerint az eredmények azt mutatták, hogy a városi lét hogyan tehető kellemesebbé.

4500 éves, 180 km hosszú: megtalálták a világ legnagyobb élő növényét

Mintegy kétszáz négyzetkilométeren terül le Ausztrália nyugati partjainál az a tengeri fű, ami az eddigi legnagyobb és legidősebb élő növény, amit felfedeztek.

A Frontiers in Virtual Reality című lapban megjelent publikáció szerint a városban történő változások javíthatják az emberek kedvét, még akkor is, ha ezt csak a virtuális valóságon keresztül tapasztalják meg.

Yvonne Delevoye-Turrell a The Guardiannak úgy nyilatkozott, azért a virtuális térben végezték el a kísérletet, mert így ki tudtak küszöbölni minden olyan tényezőt – zajt, időjárást, stb. –, ami megzavarhatta volna az eredményt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!