szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kutatók eddig úgy vélték, hogy az állatok egymásnak tudják csak átadni a betegséget, embernek nem.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Koronavírussal fertőződött meg egy thaiföldi állatorvos, miután mintát vett egy macskától – számolt be róla az Independent. A lap szerint az állat letüsszentette az orvost, aki kesztyűt és maszkot viselt ugyan, de speciális szemüveget nem. Az eset után tünetei lettek, a teszt pedig megerősítette: elkapta a betegséget.

Thai kutatók szerint ez az első dokumentált esete annak, hogy egy macska koronavírussal fertőzött meg egy embert.

A történet tavaly augusztusra nyúlik vissza. A thai Prince of Songkla University orvosai két férfit (egy apát és fiát) szállítottak az intézmény kórházában kialakított izolációs helyiségbe, miután bebizonyosodott, hogy mindketten fertőzöttek. A társasággal érkezett egy tízéves macska is, amit külön vizsgáltak. Ekkor történt meg a tüsszentés is.

Az orvosok szerint a kapott adatok alapján minden fertőzöttet – az állatot is beleértve – ugyanaz a vírusváltozat betegített meg.

Az Emerging Infectious Diseases című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint a macska egy héttel korábban kaphatta el a vírust, mielőtt átadta volna egy embernek.

A kutatók úgy vélik, az eset erős bizonyítéka annak, hogy a háziállatok képesek átadni a koronavírus-fertőzést egy embernek, de ennek az esélye továbbra is nagyon kicsi.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!