A globális felmelegedés elleni küzdelem egyik legfontosabb eleme az lenne, ha a légkörből valahogy sikerülne kivonni az üvegházhatást okozó szén-dioxidot. Ez egyelőre komoly kihívást jelent, ugyanis ha el is készül egy erre képes szerkezet, az vagy nem elég hatékony, vagy nem lehet elég hatékonyan üzemeltetni.
A Tokió Metropolitan Egyetem mérnökei most egy új, a levegő közvetlen elnyelésére szolgáló módszert (direct air capture, DAC) fejlesztettek ki, amelyől azt állítják, hogy 99 százalékos hatékonysággal működik. A megkötött szenet aztán eltárolhatják vagy fel is használhatják, például az élelmiszeriparban.
A Delaware-i Egyetem tudósai eredetileg egy hidrogénalapú akkumulátoron dolgoztak, ám menet közben kiderült: másra is jó lehet a technológiájuk.
Jelenleg kétféle DAC-rendszer létezik. Az egyik a folyékony, ahol a levegőt egy folyadékon vezetik át, hogy kémiai úton szabadítsák meg a széntől. A másik a szilárd, amikor szűrők segítségével kötik meg a szén-dioxidot. Mindkét módszer reverzibilis, vagyis szükség esetén a szén-dioxid magas hőmérsékleten felszabadítható, a rendszer pedig újra felhasználható.
A japán kutatók a fenti két megoldást ötvözték. A szén-dioxidot egy folyadék segítségével, kémiai úton szűrik ki, ám ahelyett, hogy azt egy oldatban raktároznák el, egy speciális folyamat végén szilárd halamazállapotú anyagot kapnak. Ehhez folyékony aminvegyületeket használnak.
Az Oregoni Állami Egyetem mérnökei egy olyan eljárást fejlesztettek ki, amely segíthet a gazdaság zöldítésében.
Az izoforon-diamin (IPDA) nevű vegyület használavával a kutatók 99 százalékos hatékonyságot értek el akkor, amikor 40 ppm szénkoncentrációval dolgoztak. A mérnökök állítása szerint a megkötött szén karbaminsav formájában vált ki, a reakció sebessége pedig kétszer olyan gyors, mint a jelenlegi legjobb DAC-rendszerek.
A kutatók az ACS Environmental Au nevű tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban azt írják, ha a megkötött szenet 60 Celsius-fokra hevítik, ismét felszabadul a szén-dioxid, a visszanyert folyadék pedig újra felhasználható lesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.