szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelenleg az óceánfenék csupán 23,4 százalékát ismerjük, pedig a teljes feltérképezés több szempontból is fontos lenne.

Bár joggal gondolhatnánk azt, hogy a Földnek már minden egyes négyzetcentiméterét sikerült feltérképezni, ez egyáltalán nincs így. A tengerek és óceánok fenekének jelentős része még mindig ismeretlen, igaz, a megismerésükben az elmúlt években komoly előrelépések történtek.

A BBC beszámolója szerint az elmúlt egy évben mintegy 10 millió négyzetkilométernyi terület – ez nagyjából Európa méretének felel meg – mélységi adatait sikerült hozzáadni az eddigi ismertekhez, így mostanra a teljes víz alatti terület mintegy negyedét, 23,4 százalékát sikerült feltérképezni.

Már készül a tengeralattjáró, ami oda is eljut, ahova eddig egyik sem

Kutatók szerint egyelőre nem rendelkezünk annyi és olyan eszközzel, amikkel megérthetnénk az óceánok működését, az így szerzett adatok elemzése pedig kulcsfontosságú lenne. Ezért is kezdett munkába a Bedrock nevű cég, amely már bemutatta első elképzelését: egy víz alatt is jól boldoguló robotot.

Az ENSZ óceánokkal kapcsolatos konferenciáján – amit ezen a héten tartanak Lisszabonban – az is elhangzott ugyanakkor, hogy az új információk nem egy új feltérképezési missziónak köszönhetők, hanem annak, hogy a különböző kormányok és szervezetek megnyitották az ezzel kapcsolatos adatbázisaikat. A szakemberek szerint további 10-15 százalékkal még lehetne bővíteni az ismereteket, ám ezeket azért nem adják ki, mert az országok félnek, hogy azzal védelmi és kereskedelmi titkokat árulnak el.

Jamie McMichael-Phillips, a Seabed 2030 igazgatója – a szervezeté, amely megpróbálja a teljes óceánfeneket feltérképezni – szerint a legfontosabb üzenet a kormányok felé az, hogy nincs mitől tartaniuk. A munkához ugyanis nincs szükség nagy felbontású adatra, a kevésbé jó felbontásúakkal is kiválóan tudnak dolgozni.

Tudja, mik élnek a vízben 18, 180 vagy akár 6000 méteren? Most megnézheti

Egy új, interaktív oldal azt mutatja be, milyen élőlényeket rejt a tengerek, óceánok mélye.

Az információra több szempontból is szükség van. Amellett, hogy fontos a kereskedelem számára, segít megőrizni a tengeri élővilágot is, az élőlények ugyanis általában egy tengeri hegy körül gyűlnek össze. A probléma, hogy a jelenlegi adatok alapján előfordulhat, hogy egy több száz méter magas hegy nem jelenik meg az adatok között.

A feltérképezésbe egyébként sokan beszálltak: segítenek az amerikai haditengerészet egykori tartalékosai – csak ők 3 millió négyzetkilométert térképeztek fel –, de beszállt már a projektbe az amerikai milliomos, Victor Vescovo is, aki a világ óceánjainak legmélyebb helyeit keresi fel.

Az ENSZ arra biztat minden civil hajót is, hogy ha kifutnak a nyílt vízre, kapcsolják be a szonárjaikat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!