szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A technológiai vállalatok hosszú ideje kutatják, hogyan lehet csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, amiből a papír- és a cellulózipar is vastagon kiveszi a részét.

Számos olyan iparág van, ami növeli a légkörbe jutó szén-dioxid mennyiségét. Ezek közt azonban olyan ipari szereplők is akadnak, amik egyelőre nem találtak ki hatékony ellenszert a problémára. Kezdeményezések azért persze vannak, és néhány igen hatékony eljárás is született már.

Ezek közé tartozik az az izraeli megoldás, ami a már kinyomtatott szöveget tartalmazó papírból „szívja ki” a tintát. A Reep Technologies azt állítja, hogy az eljárás eredményeként a papír többször is felhasználható marad, vagyis: újból be lehet rakni a nyomtatóba, és újabb szöveget lehet rá nyomtatni.

A technológia működését élesben is demonstrálta Barak Yekutiely, a cég vezető fejlesztője. A BBC által bemutatott felvételen az látható, hogy a papírra nyomtatott fekete betűk egyszerűen eltűnnek, ahogy a lézer elkezdi megvilágítani a papírt. A „de-printer”-nek nevezett eljárás fő erejét ugyanakkor nem ez, hanem egy speciális papír adja, amibe nem tud beleszívódni a tinta vagy a toner. A lézer abban segít, hogy az anyag elpárologjon.

A különleges eljárás az üzemeltetők szerint akár tízszer is újrafelhasználhatóvá teheti a papírt, ami jelentősen csökkentheti a papír- és nyomdászati ipar környezetterhelését.

Titokzatos lézert fejlesztettek Vuhanban, a levegőben hoz létre szavakat

Érdekes történetről számolt be egy jachtszakértő: elmondása szerint egyszer szemtanúja volt, amikor a technológia segítségével futamítottak meg a hajóra és utasaira támadó kalózokat az Arab-tengeren.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!