szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár Ukrajna hivatalosan nem ismerte el, hogy HARM rakétákat használ, a jelek szerint a Pentagon több ilyet is küldött az oroszok elleni harchoz.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az amerikai védelmi minisztérium a napokban elismerte, az Egyesült Államok radarelhárító rakétákat (HARM) szállított Ukrajnának, amelyek segítségével az ukrán repülőgépek képesek lehetnek megsemmisíteni az orosz radarállomásokat. Ez az első alkalom, hogy a Pentagon elismerte a rakéták szállítását.

Colin Kahl, a védelmi minisztérium államtitkára arról beszélt, hogy egy „maréknyi” rakétát kapott Ukrajna, így nem tudni, hogy pontosan hány fegyverről van szó és mikor kapta azokat a keleti szomszédunk.

Az Interesting Engineering cikke szerint az AGM-88 HARM (high-speed antiradiation missile, nagysebességű radarelhárító rakéta) egy szuperszonikus levegő-föld rakéta, amit az ellenséges radarral felszerelt légvédelmi rendszerek felkutatására és megsemmisítésére terveztek. Az AGM-88 képes észlelni, támadni és megsemmisíteni a célpontot. Mindezt a radar által kibocsátott jelek alapján képes megtenni, és meg tudja különböztetni a célpontot a többi jelkibocsátó eszköztől.

A rakétának antenna és keresőrendszer van az orrába szerelve, hogy a célzás minél pontosabb lehessen. A lap szerint az amerikai haditengerészet F/A-18 és EA-6B típusú repülőgépein lehet használni a szerkezetet, a légierőnél pedig az F-16C képes erre.

A rakétán a B jelzés a továbbfejlesztett változatot jelenti, ami az elődjéhez képest jobb irányítórendszerrel, valamint elektromosan újraprogramozható memóriával rendelkezik. A Raytheon által gyártott rakétának nagyjából 150 km a hatótávolsága, így az egyik legnagyobb hatótávolságú fegyver, amit az Egyesült Államok Ukrajnának küldött.

Az ukránok egyelőre nem ismerték el, hogy átvették volna a HARM rakétákat, és azt sem, hogy használták volna őket. Ugyanakkor az utóbbi időben több olyan kép is feltűnt a Twitteren, amin a rakéta maradványai láthatók.

A rakéta használata azért is fontos, mert az ukránoknak az oroszok S-400-as radarrendszere miatt meglehetősen nehézzé vált a légtér ellenőrzése.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!