szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Neumann LiA elnevezésű teszt segítségével rangsorolni lehet, hogy a szóba jöhető kemoterápiás szerek közül melyik a hatékonyabb.

Magyarországon évente 8-10 ezer embert diagnosztizálnak tüdőrákkal, 7-8 ezer ember pedig ebben a betegségben hal meg. A tüdődaganatoknál az egyik fő kezelési lehetőséget a kemoterápia jelenti, azonban ez az eljárás csak az esetek 20-25 százalékában hatásos. Ez azért van, mert a tumorok különbözőek, így egy kemoterápiás szer az egyik páciens számára a gyógyulást jelentheti, míg másik beteg esetében hatástalan marad. Mindeddig nem volt arra módszer, hogy megállapítsák, az egyes betegeknek melyik szer a leghatékonyabb – legalábbis mostanáig.

A Neumann Labs által szerdán kiküldött közlemény szerint a cég új onkológiai tesztje képes megállapítani egy-egy konkrét beteg számára, hogy melyik kemoterápiás szer biztosíthatja a legnagyobb valószínűséggel a várt jótékony hatást – jelentősen növelve ezáltal a sikeres kezelés esélyét. A magyar diagnosztikai laboratórium szeptemberben vezeti be új onkológiai tesztjét.

A Neumann LiA elnevezésű teszt lényege, hogy a tumorból származó szövetet a laboratórium tápoldatokkal és megfelelő körülmények biztosításával életben tartja, a természetes közegükre nagyban emlékeztető háromdimenziós gömbökké alakítja, majd kezeli a szóba jövő kemoterápiás szerekkel, és megméri, melyik kemoterápia milyen erős hatást tudott kifejteni a tumorsejtekre. Ezt követően a labor rangsorolja a szóba jöhető kemoterápiás szereket hatékonyságuk szerint – a Neumann Labs ez alapján tesz aztán javaslatot a kezelőorvosnak, hogy melyik szert érdemes választani. A teszt elvégzését követően az eredmény körülbelül 10 nap alatt érkezik meg.

„Amíg a jelenleg alkalmazott szakmai protokollok leginkább a rák típusa alapján határozzák meg a terápiás irányelveket, addig a mi személyre szabott szolgáltatásunk lehetőséget ad arra, hogy a betegből nyert daganatos szövetmintát felhasználva egyénileg, a szóba jövő kemoterápiás szerek közül az adott beteg számára a leghatékonyabb kerüljön kiválasztásra. Ezzel a betegek nem csak időt nyerhetnek, de mentesülhetnek a többi, számukra nagy valószínűséggel felesleges vagy kevéssé hatékony kezelés toxikus mellékhatásaitól is” – mondta Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezetője.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!