szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tengerek és óceánok mélyén gyakran találni olyan egyedeket, amiket csak néhányszor, vagy sosem pillantottak még meg a kutatók. Egy újabb expedíció vezetői is hasonlókról számoltak be.

Egy hosszabb kutatási időszakot ölel fel az az expedíció, amit az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) szakértői vezettek. A kutatás a Voyage to the Ridge 2022 címet kapta, ám ennél jóval izgalmasabb, hogy mivel zárult: a karibi Saint Croix közelében kék színű, de alapvetően mozdulatlan élőlényeket találtak a vízben.

A NOAA weboldalán egy felvételen is látni a titokzatos, labdaszerű élőlényeket, amiket kimondottan nagy számban lehetett látni a leküldött kamera segítségével. A csoport 407 és 611 méteres mélységben volt megtalálható – írja a Live Science.

Azt még nem sikerült megfejteni a szakértőknek, hogy a korallnak vagy szivacsnak tűnő állatkák pontosan micsodák. A kutatók egyike viccesen megjegyezte: egyelőre csak az a biztos, hogy amit láttak, az nem egy szikla- vagy kavicsdarab volt.

Bár a teremtményről kimondottan jó minőségű felvétel készült, a beazonosítása így sem lesz egyszerű. Ennek oka, hogy puha korallból 2000, szivacsból 8500, zsákállatból pedig 3000 fajról van tudomása a kutatóknak. Ezért az is felmerült, hogy esetleg kihoznak egyet a vízből, amihez egy távvezérelt jármű lesz majd a segítségükre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!