Mintha vér folyna egy antarktiszi vízesésből – de mi okozza ezt?
A különös természeti jelenségek az Antarktiszon sem ritkák. De az Blood Falls néven emlegetett vízesés még ezen belül is szokatlan látvány.
hvg.hu
Az örök hó és jég birodalma, az Antarktisz valószínűleg mindenki fejében ugyanúgy néz ki: a táj szinte mindenütt hófehér, amit csak itt-ott tör meg néhány gleccser. Ez azonban nem teljesen igaz.
Mint ugyanis az IFLScience rámutatott, még ennek a területnek is van (legalább) egy különös természeti jelensége, amit „Blood Fallsnak” neveznek, és amit véres vízesésként lehet fordítani. Ennek pedig az az oka, hogy a keleti régióban található Victoria Landnél kifolyó víz élénkvörös. Íme:
A jelenség okát hosszú éveken át kutatták (a vízesést magát 1911-ben fedezték fel), és eleinte azt gondolták, hogy az egészért a vörösmoszatok lesznek a felelősek. Ez viszont nem igaz, és szűk öt évtizeddel korábban ki is derült az igazság: a vörös színt
a jégtakaróból kioldódó vassók és a vas-hidroxid okozzák.
Az IFLScience szerint a Taylor-gleccserből kiszivárgó víz egy sós vizű tóból ered. E körülmények pedig tökéletesen alkalmasak arra, hogy különféle baktérium-ökoszisztémák az oxigénhiány ellenére is fennmaradjanak. Így tehát a magas vastartalom az, ami az éltető erőt biztosítja számukra. De utóbbi valójában csak egy hozzávaló.
— Nature Discovered (@NatureDiscovere) July 28, 2015
A szakértők megjegyezték: bár a Blood Falls mögötti jelenség egyre érthetőbbé vált az utóbbi időkben, a geológiai folyamat, ami biztosítja, hogy a gleccserből származó víz kijusson a felszínre, még nem.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.