szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az iPhone 14 Pro Max szétszedéses vizsgálatából kiderült, hogy idén jószívű volt az Apple, legalábbis az amerikai vásárlókkal, inkább lemondott profitja egy részéről, de nem emelt árat. Igaz, ebben a jelenleg igen erős dollárárfolyam is tényező lehet.

A Nikkei Asia darabjaira szedte az idei iPhone 14 család zászlóshajóját, az iPhone 14 Pro Maxet, hogy kiderítse, milyen alkatrészek kerültek bele, és ezek hogyan érintették az Apple pénztárcáját. Kiderült, hogy az alkatrészárak összességében mintegy 20 százalékkal növekedtek az előző modellhez képest. Miután az Apple nem emelt árat idén az Egyesült Államokban (és néhány más piacon), a magasabb gyártási költségek azt jelentik, hogy idén csökkent a cupertinóiak profitja. (Sajnos mi nem vagyunk ilyen szerencsés helyzetben, nálunk nagyjából 35 százalékos az árnövekedés.)

Nikkei Asia/Kosuke Imamura

A vizsgálatba bevont tokiói Fomalhaut Techno Solution kutatóvállalat munkatársa szerint logikus lépésnek tűnik az Apple-től, hogy a korábbiaknál nagyobb/jobb teljesítményű eszközökkel rukkol ki, miután igazán új funkciókkal nem tudja megkülönböztetni magát. (A Google is úgy gondolja, hogy innovációban mögötte kullog az Apple.)

A szakember becslése szerint – írja a Nikkei Asia – az iPhone 14 Pro Max gyártása alkatrészenként számolva 501 dollárba került, 60 dollárral többe, mint a tavaly forgalomba került iPhone 13 Pro Maxé. Míg a csúcskategóriás Max modellek alkatrészárai 400 és 450 dollár között mozognak 2018-as debütálásuk óta, a legújabb modelleknél több mint 60 dolláros a gyártási költség növekedése. Az iPhone Pro 14 Max költsége tehát a legmagasabb mind a teljes, mind a növekedési ráta tekintetében 2018 óta. A legkisebb tárolókapacitású iPhone 14 Pro Max ára az Egyesült Államokban 1099 dollár, ami nem változott a 2018-as XS Maxéhez képest. Úgy tűnik, hogy a vállalat úgy döntött, lenyeli a plusz termelési költségeket, nem hárítja át a fogyasztókra.

A magasabb gyártási költség elsősorban az iPhone 14 Pro és Pro Max modellekben használt 4 nm-es A16 Bionic chipeknek köszönhető. Ez az áramkör 110 dollárba kerül, ami több mint 2,4-szerese a tavaly kiadott iPhone 13 Pro Maxben használt A15-ös verziónak.

Nikkei Asia/Kosuke Imamura

Az iPhone 14 új kameraelemeket is tartalmaz, köztük a Sony Group CMOS képérzékelőit. Ezek az érzékelők akár 30 százalékkal nagyobbak, mint a korábbi modellekben, és körülbelül 50 százalékkal drágábbak (15 dollár). A Sony képérzékelőit úgy tervezték, hogy jól teljesítsenek gyenge fényviszonyok mellett, viszonylag kis képzaj mellett, így csökken a fotózás utáni szoftvertechnológia bevetésének szükségessége a minőségi fényképek és videók készítéséhez. Ezek és más nagy teljesítményű kamerakomponensek lehetővé teszik az iPhone számára, hogy fényes, élénk képeket készítsen a megvilágítási környezetek széles skálájában. Nem véletlen, hogy a független tesztlaboratórium, a DxOMark is igen nagyra értékelte a modellek fotózási és videózási képességeit.

Ami a nagy újdonságot, a vészhelyzeti, térerő nélküli hívás lehetőségét illeti: a vizsgálat során nem találtak olyan komponenst az iPhone 14-ben, amely ehhez a funkcióhoz lett volna rendelve, valószínűleg azért, mert a funkció szoftveres alapú.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!