szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a világ nem költ eleget a gombás fertőzéseket okozó kórokozókkal kapcsolatos kutatásokra, pedig van olyan, ami a fertőzöttek akár 87 százalékát is megölheti.

Az éghajlatváltozás, valamint a koronavírus-járvány miatt a kutatók úgy vélik, hogy a gomba okozta megbetegedések kockázata folyamatosan növekszik. Ennek ellenére a világ nem sokat költ ezen irányú kutatásokra ahhoz képest, amennyit mondjuk a vírusos vagy bakteriális megbetegedésekre fordít. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ezen sürgősen változtatni kell, ezért elkészítette az első olyan listát, azokról a gombás kórokozókról, amelyek a legnagyobb veszélyt jelentik a közegészségügyre.

A jelentésben összesen 19 kórokozóról ír a WHO, amelyek közül négy különösen veszélyes lehet – összegez az IFLScience. Ezek közé tartozik

  • az Aspergillus fumigatus, ami a levegőben terjed, és ami súlyos tüdőfertőzést okozhat (az érintettek 44-87 százaléka meghalhat a fertőzésben),
  • a Candida albicans, ami minden ember szájában és bélrendszerében megtalálható, de a legyengült immunrendszerű betegeknél komoly problémát okozhat,
  • a Cryptococcus neoformans, ami a vér-agy gáton átjutva megfertőzheti a központi idegrendszert, valamint
  • a Candida auris, ami viszonylag új, és a kutatások szerint ellenáll minden gombaellenes gyógyszernek és készítménynek.

A WHO szerint a gombák az elfeledett fertőzők közé tartoznak, mert bár végzetes megbetegedést okozhatnak, mégis keveset törődnek velük a kutatók.

Képes összefogni két vírus, együtt súlyosabb megbetegedést okozhatnak

A kutatók most először figyelték meg, hogy két vírus ahelyett, hogy egymással kelne versenyre, összefogva dolgozik, hogy minél több sejtet fertőzzön meg.

Hanan Balkhy, a WHO egyik igazgatóhelyettese szerint a gombás fertőzések egyre ellenállóbbá válnak, így világszerte közegészségügyi problémát okozhatnak.

A gombás fertőzések évente 1,7 millió ember halálát okozzák – ez több, mint a malária vagy a tuberkulózis által okozott fertőzés. Ugyanakkor ezen kórokozókkal kapcsolatos kutatások csupán az összes, kórokozókkal foglalkozó kutatásokra szánt összeg 1,5 százalékát kapják meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!