szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hagyományos tizenkét elvezetésből egy is elég volt a kutatóknak, hogy kiszűrjék a szívelégtelenségre utaló EKG-jeleket.

Az biztos, hogy a csuklón viselhető okoseszközök néhány életet már megmentettek csak azzal, hogy felhívták viselőjük figyelmét arra, hogy valami nincsen rendben, menjenek el orvoshoz. Egy, a Nature Medicine-ben megjelent friss tanulmány arról számol be, hogy orvoskutatók az okoseszköz elektrokardiogram-funkciójával (EKG) mutatták ki a szívelégtelenséget nem klinikai környezetben.

A szívelégtelenség egy átfogó fogalom arra, amikor a szív valamilyen okból nem képes a szervezet tápanyag- és oxigénigényét kielégítő mennyiségű vért pumpálni. Az egyes esetekben tünetmentes, leggyakrabban viszont légszomjjal, gyakori fáradtsággal, és a testben pangó vér miatt lábdagadással és vizenyővel is járó tünetegyüttes csak Magyarországon 250–300 ezer embert érint jelenleg.

Az amerikai Mayo Clinic kutatói mesterséges intelligenciát alkalmaztak arra, hogy az Apple Watch EKG-felvételeiből azonosítsák a gyenge szívizom-teljesítménnyel rendelkező embereket. A kísérletben részt vevő közel 2500 embernek az okosóráikkal kellett naponta több EKG-felvételt is rögzíteniük 2021 augusztusa és 2022 februárja között. A kutatók egy hagyományos, 12 elvezetéses EKG-re kifejlesztett algoritmust módosítottak, hogy az Apple Watch által készített egyelvezetéses EKG-t is fel tudja dolgozni és hatékonyan kiszűrni a gyenge szívpumpa-funkcióval rendelkező résztvevőket.

Az okosórás mérések után 420 embert ellenőriztek orvosi környezetben is valódi EKG-val, közülük 16 embernél bizonyosodott be a gyenge kamrafunkció megléte. A kutatók kiemelték, hogy a fejlesztésük jól jöhet, ha valaki valamilyen okból nem fér hozzá hivatalos orvosi eszközhöz, amivel időben detektálható lenne ez az amúgy sokszor életveszélyes, de megfelelő kezeléssel jól kordában tartható betegség.

Az okosóra egészségmonitorozó funkcióinak előnyeivel idehaza is tisztában van a közönség, közel 78 százalékuk nyilatkozta azt, hogy használná az EKG-funkciót az okosóráján, ha elérhető lenne – derült ki a Huawei nemrég ismertetett felméréséből. Az okosóra-vásárlás során az ár mellett (47 százalék) az egészségügyi adatok monitorozásának a lehetősége (39 százalék) volt a második legfontosabb szempont a hazai vásárlók körében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!