szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai mérnökök egy olyan napelemet készítettek, ami csupán 15 mikrométer vastagságú, így egy szövetre felragasztva gyakorlatilag bárhol bevethető.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökei olyan ultrakönnyű szövetből készült napelemeket fejlesztettek ki, amely bármilyen felületet képes áramforrássá alakítani. A tartós, rugalmas napelemeket – amelyek az emberi hajszálnál is vékonyabbak – egy erős és könnyű anyagra ragasztották fel, így gyakorlatilag bármilyen felületen rögzíthetők.

A News Update beszámolója szerint a fejlesztésnek köszönhetően akár menet közben is áramot tud termelni az egység, könnyen szállítható, és gyakorlatilag bármilyen vészhelyzetben bevethető. Az adatok szerint az egység tömege az eredeti napelem századrészét teszi ki, kilogrammonként pedig 18-szor több energiát állít elő, mint a hagyományos társai.

Az újdonságot félvezető tinta segítségével, nyomtatással készítették, így a gyártását skálázni is lehet. Az MIT mérnökei szerint akár a drónokra is fel lehetne ragasztani, hogy megnöveljék a szerkezet hatótávolságát, de egy katasztrófahelyzetben sátrakra is felhelyezhető a kütyü. A fejlesztésről szóló publikáció a Small Methods hasábjain jelent meg.

Korábban készítettek már hasonlóan vékony napelemeket, ám a probléma az volt, hogy annak gyártása rendkívül költséges volt. Az MIT mérnökei ezért olyan szerkezet kifejlesztését tűzték ki célul, amely gyorsan előállítható. A végeredmény csupán 15 mikrométer vastagságú. Mivel azonban a készülék könnyen elszakadhat, ezért úgy döntöttek, egy szövetre viszik fel a napelemet, mert annak szintén kicsi a súlya, ugyanakkor kiváló a rugalmassága.

A választás a kompozit szövetre esett, ami négyzetméterenként csupán 13 grammot nyom, ugyanakkor olyan erős szálakból áll, hogy kötélként használták az elsüllyedt Costa Concordia tengerjáró hajó kiemelésére a Földközi-tenger fenekéről.

A tesztek során azt találták, hogy maga a napelem 730 W energiát termel kilogrammonként, de ha felviszik a szövetre, akkor is 370 W-ról beszélhetünk. Ez 18-szor több, mint amire a hagyományos napelemek képesek.

A szakemberek megnézték a tartósságát is, és azt találták, hogy még 500-szor összehajtva és szétterítve is megőrizte az áramtermelő képessége több mint 90 százalékát.

A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy egy még strapabíróbb anyaggal házasítsák össze a napelemet, így tovább lehetne azt használni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Kiemelt kép forrása: YouTube / Massachusetts Institute of Technology)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!