szerző:
Tetszett a cikk?

Az igazi lapozással és papírillattal megspékelt valódi könyvolvasási élményt a legújabb e-book olvasó sem biztosítja számunkra, de remek kijelzője és könyvfelolvasó szolgáltatása révén gyorsan megszerethető a PocketBook Era. Teszt.

Szinte hihetetlen, de az első e-book-olvasó készülékek idén már nagykorúvá váltak: a kereskedelmi forgalomban elsőként E Ink kijelzőt felvonultató Sony Reader 2022-ben ünnepli tizennyolcadik születésnapját. Az elektronikus könyvolvasók piaca persze kicsit később robbant be, melyben kiemelten fontos szerepe volt az Amazon által 2007-ben piacra dobott Kindle-nek.

Ugyanebben az évben debütált a Pocketbook első ilyen terméke, az E301 is, és 2022-ben már ott tartunk, hogy a Kindle a tizenegyedik generációjánál jár, illetve, hogy a Pocketbook már a negyvenhetedik e-book-olvasó modelljét dobta piacra. Ezúttal ezt az eszközt, a Pocketbook Erát vesszük górcső alá.

László Ferenc

Külsőségek

Jelen tesztalanyunk kicsit kisebb lett a fő riválisánál, az Amazon által 2019-ben piacra dobott Kindle Oasis 3-nál, ellenben 38 grammal nehezebb annál. Utóbbi persze nem túl vészes különbség, és megjegyzendő, hogy a Pocketbook Era tömegeloszlása igen kellemesre sikeredett.

Míg korábban a kijelző alatt kaptak helyet a gombok, addig most jobb oldalra kerültek, oda, ahol a jobbkezesek a vastagabb káva miatt amúgy is leginkább fogják a készüléket. Természetesen a balkezesek sincsenek elhanyagolva, a giroszkópnak köszönhetően adott az automatikus kijelzőkép-elfordítás opció.

László Ferenc

A vékonyka nyomógombok határozott nyomásponttal bírnak, segítségükkel oldható meg a ki/bekapcsolás, a lapozás, illetve a kezdőképernyőre történő lépés. A bal oldali él teljesen csupasz, az USB-C aljzat és a töltésjelző LED az ellentétes oldalra került, a felső él üres, a beépített monó hangszóró alul található.

A hátoldal hosszanti csíkozásának köszönhetően remek fogás található a készüléken, így kicsi az esélye a kezünkből történő véletlen kicsúszásnak. És akkor sincs baj, ha óvatlanul vízbe pottyantjuk a technikát, az IPX8-as védelem révén az Era minden további nélkül elvisel akár egy 2 méter mély merülést is.

László Ferenc

Elektronikus tinta

A karcálló felületű, kiálló perem nélküli kijelző arra az E Ink Carta 1200 panelre épül, mely elsőként a Kobo Elipsában volt tetten érhető, majd pedig többek közt az új Kindle Paperwhite-ba is bekerült. Az 1000-es elődmodellhez képest 15 százalékkal nagyobb kontrasztot kapunk és hasonlóképp fontos, hogy a válaszidő 20 százalékkal csökkent.

Az alul, felül és bal oldalt 7, jobb oldalt pedig 22 milliméteres kávával szegélyezett, kapacitív multitouch kijelző tükröződésmentes kivitelű, 1264x1680 pixeles felbontása a 7 colos képátlóval párosítva remek 300 dpi-s minőséget eredményez. 16 szürkeárnyalatot kapunk, a színekre vágyóknak inkább az általunk korábban tesztelt PocketBook InkPad Color felé kell kacsintgatniuk.

A háttérvilágítás természetesen adott, így sötétben sem kell lámpát kapcsolnunk, ha olvasni szeretnénk. Erről 27 apró LED fényforrás gondoskodik, vagyis kettővel több, mint amennyi az Oasisben rejtőzik. A fényerőt és a színhőmérsékletet a Smart Light funkció az adott napszaknak megfelelően automatikusan állítja, mi azonban egy fényszenzornak is tudtunk volna örülni.

László Ferenc
A 6 colos Kindle Paperwhite 4 és a 7 colos PocketBook Era
László Ferenc

Szolgáltatási kör

A nemcsak gombnyomásokkal, hanem gesztusokkal is vezérelhető, 23-féle formátumot támogató Era kiváló olvasási élményt biztosít. És akkor sem jön zavarba, ha például főzés közben nem tudunk az olvasásra koncentrálni, a 26 nyelvet támogató TTS technológia remek felolvasó szolgáltatást biztosít.

A rendszer magyarul is tud, férfi és női hangokat támogat és állítható a lejátszási sebessége. Itt jegyzendő meg, hogy a nagy rivális Oasisban nem található hangszóró.

7,8 milliméter vastag
László Ferenc

Az Era esetében említést érdemel továbbá a Bluetooth 5.1 kihangosító funkció, az MP3 és OGG támogatás, a wifi adatátvitel, a 11 előretelepített szótár és a 42 további letölthető nyelvkombináció. Kapunk továbbá naptárt, számológépet, galériát, böngészőt, RSS-olvasót, többféle játékot és képkeret funkciót is.

A digitális könyvek többek közt Dropboxon, illetve e-mailen keresztül küldhetők a készülékre, egyszerűen elhelyezhetünk bennük könyvjelzőket és jegyzeteket, kereshetünk bennünk és a kedvenc idézeteinket egyszerűen megoszhatjuk a Facebookon vagy a Twitteren.

Akár ilyen kis betűméret is beállítható
László Ferenc

A kétmagos 1 GHz-es processzor és az 1 GB RAM korrekt működési sebességet biztosít, de persze webböngészés fronton senki se várjon mobiloktól, tabletektől megszokott tempót. A kiviteltől függően 16-64 GB flashmemória végeláthatatlan mennyiségű e-könyv eltárolásához elegendő, a microSD bővíthetőség maximum akkor hiányozhat, ha gyakrabban fogyasztunk multimédiás tartalmakat.

Az 1700 mAh kapacitású akkumulátor a szerény fogyasztású speciális kijelző révén akár 1 hónapos üzemidőt is képes biztosítani, de még akkor is jók vagyunk, ha a masszív használat következtében ennek csak a felét kapjuk. Kár, hogy a vezeték nélküli tölthetőség kimaradt a repertoárból.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: általánosan remek minőség, kontrasztos kijelző, beépített hangszóró, széles szolgáltatási kör, hosszú üzemidő.

: kicsit nehéz, nem bővíthető, nincs fényszenzor és vezeték nélküli töltés.

A Pocketbook Era egy remek digitális olvasási élményt biztosító új e-book-olvasó, mely elsősorban ergonomikus kialakításáról, kontrasztos kijelzőjéről és remek könyvfelolvasó funkciójáról ismerszik meg. Az általánosan kiváló felhasználói élménynek persze alaposan megkérik az árát, a 16 GB-os ezüst-, illetve a 64 GB-os réz színű kivitelek rendre 85, illetve 100 ezer forintba kerülnek.

A hasonlóan 7 colos Kindle Oasis viszont még drágább a maga 110-125 ezer forintos árával, de ha beérjük egy kicsit kisebb, 6,8 colos kijelzővel, akkor 60 ezer forint magasságában jó vétel lehet a Kindle Paperwhite 5, melynek 6 colos elődjét mostanság 45 ezer forint magasságában jegyzik.

A 7,8 colos színes kijelzős PocketBook Inkpad Color 115 ezer forintba kerül, a 9,7 colos hatalmas paneles Inkpad Lite-ért pedig 95 ezer forintot kérnek el. Sőt, 10,3 colos modell is található a kínálatban, igaz az InkPad X már 145 ezer forintot kóstál.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!