szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai kutatók szerint sikerült megtalálni az öregedés egyik okozóját, a folyamatba beavatkozva pedig lassítható, vagy akár megállítható is lehet az öregedés.

A japán kutatók nemrég bejelentették: 28 évnyi kutatómunka után végre sikerült arra használniuk a Caenorhabditis elegans nevű fonalférgeket, hogy kiszagolják a hasnyálmirigyrákot. Az állatban mások is meglátták a potenciált, és kiderült: az öregedés megállításában is segítségünkre lehet.

Az amerikai Washingtoni Egyetem kutatói a fonalféreggel kísérletezve kimutatták, hogy a mitokondriális membránok megfiatalítására használt fényenergia képes volt lassítani az öregedést.

A mitokondrium eukarióta sejtekben található, az energia előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó sejtszervecske. Számos alapvető feladata mellett létfontosságú szerepet tölt be a sejtek légzésében is.

Visszafordították az öregedést egerekben amerikai tudósok

A kaliforniai Salk Institute for Biological Studies tudósai arra voltak kíváncsiak, hogy egy már ismert eljárás mennyire lehet hatásos az egészséges egereknél.

Az öregedéssel kapcsolatos kutatások során gyakran alkalmaznak fonalférgeket a tudósok, mert az átlagos élettartamuk csupán két-három hét. Emiatt viszonylag gyorsan meg lehet kapni az eredményeket. A kutatók ezúttal arra törekedtek, hogy többet megtudjanak arról, miként befolyásolja az öregedésüket a mitokondriális diszfunkció, és hogy ennek a hanyatlásnak legalább egy részét meg lehet-e állítani vagy meg lehet-e fordítani. A kutatás eredményét a Nature Aging című tudományos lapban közölték.

„A mitokondriális membránpotenciál csökkenése vonzó magyarázat az öregedés bonyolult működési zavaraira. Nem világos azonban, hogy a mitokondriumok feszültségpotenciáljának csökkenése a sejtek öregedésének oka vagy következménye” – idézte a kutatókat az Interesting Engineering.

A szaúdi királyi család évi 1 milliárd dollárt költene az öregedés visszafordítására

A mai emberek már tovább élnek, mint őseik, köszönhetően az orvosi felfedezéseknek, amelyek az egykor halálos kórságokat gyógyíthatóvá tették. Az öregedés azonban más: nem számít, mennyire vagyunk egészségesek, ezt a folyamatot nem tudjuk megállítani. De lelassíthatjuk-e?

A kutatóknak sikerült kimutatniuk, hogy amikor a mitokondriális membránokat fényenergiával megnövelték, az már önmagában elég volt az öregedés leállításához. A kezelt férgek élettartama így hosszabb volt, mint a kontrollcsoporté.

A kutatók szerint ezek az eredmények arra utalnak, hogy lehetséges közvetlenül visszafordítani a mitokondriális feszültségpotenciál életkorral összefüggő csökkenését, így megakadályozható a férgek öregedése. A kutatók abban bíznak, hogy ez jó kiindulópont lehet az ember öregedésének megállításához is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!