szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA egyik mérnöke alapította azt a céget, amelynek célja, hogy ételt készítsen az űrhajósoknak az űrben. A fejlesztés azonban a Földön is hasznos lehet.

Ahhoz, hogy az űrhajósok valóban élni tudjanak a Marson, elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű táplálék álljon a rendelkezésükre. Ezt a Földről folyamatosan küldeni nem kifizetődő, és nem is feltétlenül biztonságos, ezért a kutatók jó ideje azon dolgoznak, hogy a világűrben termeljék meg a szükséges táplálékot.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint az egyik legkülönlegesebb elképzelés az, hogy a műanyagot fogyasztható élelmiszerré konvertálják. A Beehex nevű vállalat az űrbéli élelmiszer-előállítással foglalkozik, amihez a 3D-nyomtatást használja.

A céget a NASA egyik mérnöke, Anja Contractor alapította, a cél pedig, hogy személyre szabott ételeket nyomtasson a mikrogravitációs környezetben. Az elképzelés, hogy egy átalakított konténer egyik oldalán be kell helyezni a felaprított műanyagot, ami egy speciális, mesterséges baktériumokat tartalmazó bioreaktorba kerül be. Ezek megeszik a műanyagot, majd biomasszává alakítják, amit aztán különböző formákká és textúrákká lehet formálni.

A szakemberek szerint ez a megoldás a Földön is segíthet felszámolni az éhezést, ráadásul a műanyagszennyezést is megoldaná. Úgy vélik, hogy egy nagyjából 500 millió–1 milliárd dollár közötti piacról van szó, amit érdemes kihasználni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!