szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly kihívást jelent, hogy a Holdon egy olyan egységesített időzónát alakítsanak ki a tudósok, amely alapján dolgozni tudnak az űrhajósok. Enélkül káoszba és tragédiába fulladhatnak a küldetések.

Rengeteg problémára kell még megoldást találni a következő években ahhoz, hogy 2025-ben ismét visszatérhessen az ember a Holdra, illetve, hogy a holdbázist megépítve folyamatos legyen a jelenlét. Ezek között elsőre talán apróságnak tűnhet, ám mégis igen fontos kérdés:

pontosan hány óra van a Holdon?

A dolog annyira nem egyértelmű, hogy Cheryl Gramling, a NASA egyik mérnöke szerint még csak most kezdtek neki intenzívebben annak, hogy kidolgozzák a válaszhoz vezető módszertant.

Európai Űrügynökség

Ahogy a Nature írja, a Holdnak nincs önálló időzónája. Valójában minden küldetést más és más idő szerint bonyolítanak le, azok ugyanis ahhoz kapcsolódnak, amilyen időzónában a földi irányítás dolgozik. Ez azonban meglehetősen pontatlan megoldás, ráadásul az egymással párhuzamosan folyó küldetések űrhajói nem tudják egymással szinkronizálni az időt.

Jelenleg az sem egyértelmű, hogy hogyan zajlik majd az idő mérése a Holdon. A Föld és a Hold órái a gravitációs különbség miatt eltérő sebességgel ketyegnek, ezért két megoldás lehetséges: vagy lesz egy olyan időszámítás, amit szinkronizálnak a földivel, vagy önálló időzónája lesz a Holdnak.

A számítások szerint a Holdon egy időmérő eszköz 24 óra alatt 56 mikroszekundummal gyorsabb lenne, mint a Földön. Ez nem tűnik túl soknak, de ha a helymeghatározásról vagy az űrhajók szinkronizálásról van szó, már elég ahhoz, hogy baj történjen.

A megoldást gyorsan meg kell találni, mert ha a különböző cégek saját metódussal kezdik el számolni a holdbéli időt, az komoly problémákat okozhat. Az idő ugyanis kelleni fog a tájékozódáshoz is: a tervek szerint műholdak segítségével lehetne navigálni az égitesten, ám ha mindez a földi irányításon keresztül történne, az igen komoly fennakadásokat eredményezhet.

Utánozná a GPS-t a mesterséges intelligencia, hogy ne tévedjünk el a Holdon

A NASA mérnökei egy olyan rendszert fejlesztenek, ami a tájékozódást és az internethasználatot is segítené a Hold felszínén.

Szintén érdekes kérdés, hogy ha lesz is külön időmérés a Holdon, akkor hány időzóna lesz az égitesten. Ahogyan a Földön, a Holdon is eltérő lehet a napszak attól függően, hogy mely részén vagyunk, így nem volna rossz tudni, hogy milyen időzónákkal lehet számolni.

Jó megoldás lehet, hogy ha a Holdra atomórákat telepítenek, majd azzal mérnék a helyi időt, valamint figyelnék a földi időhöz való viszonyát. Ebben az esetben még ha meg is szakadna a kapcsolat a Földdel, a Holdon tovább dolgozhatnának az űrhajósok a saját időzóna miatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!