szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár 90 százalékkal is csökkentheti az acélgyártás során keletkező szén-dioxid-kibocsátást a brit kutatók új módszere, mely egy lényegesen egyszerűbb és olcsóbb megoldás lenne ahhoz, hogy ez a rendkívül szennyező iparág teljesítse a párizsi klímaegyezményben foglaltakat.

Napjaink egyik legnagyobb szén-dioxid-termelője a vas- és acélipar, mely a kibocsátások körülbelül 9 százalékáért felel világszerte. Az iparágnak 2050-ig 90 százalékos kibocsátás-csökkentést kell eszközölnie a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) kalkulációi szerint, ha tartani szeretné magát a Párizsi Klímaegyezményben foglalt célokhoz.

Az iparág eddigi törekvéseit a területen a megújuló energiával működtetett elektromos ívkemencékre történő átállás jelenthette, ugyanakkor ennek igen jelentős költségvonzata van: egy ilyen megépítése körülbelül 1,24 milliárd dollárt kóstál – ez nagyjából 445 milliárd forintnak felel meg.

Elképzelhető azonban, hogy az igazi áttörést a Birminghami Egyetem kutatóinak új rendszere hozhatja el, mely azért is különleges, mert a már meglévő acélkemencékbe is beépíthető, és az előállítás során keletkező széndioxid-kibocsátást akár 90 százalékkal is képes csökkenteni.

Az acél előállítása hagyományosan úgy néz ki, hogy nagy kohókat használnak a vas kinyerésére a vasércből, majd oxigénkemencék segítségével ezt a vasat acéllá alakítják. A szén lepárlásával keletkezik az úgynevezett kohászati koksz a kokszolómedencében, ami ezt követően reakcióba lép a vasérccel, hogy szén-dioxidot termeljen – írja az Interesting Engineering.

A kemence gáza ezt követően nitrogént, szén-dioxidot és szén-monoxidot tartalmaz, melyet szintén elégetnek. Az egész folyamat végén a környezetbe szén-dioxid és nitrogén kerül.

A Yulong Ding által vezetett kutatócsapat az utóbbi folyamat során keletkező gázok kapcsán tudta elérni, hogy abból felfogja a szén-dioxidot, majd egy különleges eljárással szén-monoxiddá alakítsa azt. A folyamathoz perovszkitot, egy kristály ásványrácsot használtak.

Ez a megoldás azt is biztosítja, hogy az acélgyártás során szükséges reakciók már alacsonyabb hőmérsékleten is végbe menjenek. Az elnyelt gázok pedig újra felhasználhatóak lehetnek az acélgyártás folyamán – derül ki a Journal of Clean Production folyóiratban publikált eredményekből.

A kutatók új eljárása, mely a kemencékbe utólag is beépíthető, a koksz 90 százalékát helyettesítheti, és a környezet védelme mellett a költségeket is csökkenti.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!