szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Apró jégkristályok tanulmányozása közben egy új, eddig ismeretlen, amorf jégre bukkantak a University College London kutatói.

Bár már igen rég tanulmányozzák, és azt hihetnénk, már jól ismerjük, most mégis sikerült egy meglepő új felfedezést tenniük a jég kapcsán kutatóknak: rázással az egy újfajta jéggé válik.

Christoph Salzmann, a University College London kémiaprofesszora, a Science folyóiratban publikált tanulmány szerzője a felfedezés kapcsán elmondta: „Ez teljesen váratlan, és nagyon meglepő”. A kutatáshoz nem használtak semmilyen bonyolult, drága eszközt, mégis a jég egy olyan formájára bukkantak, amely bárhol a Naprendszerben és az univerzumban is jelen lehet.

A hagyományos, hétköznapi jég hatszögletű mintázatban lévő vízmolekulából épül fel, melyek egymásra rakódnak. Mivel ez a hatszögletű szerkezet nem olyan szoros, a jég sűrűsége kisebb, mint a vízé, ezért is tud lebegni a víz felszínén.

A vízmolekulák, amennyiben más nyomásnak és hőmérsékletnek tesszük ki, mint a földi, más kristályszerkezetet is felvehetnek. A tudósok már több mint 20 ilyet ismernek, legutóbb épp tavaly fedeztek fel egyet.

Salzmann és kollégái eredetileg az apró jégkristályokat kívánták tanulmányozni. Ehhez a jeget –160 Celsius fokra hűtötték folyékony nitrogénben, majd acélgolyók mellé tették egy tartályban. Ezt követően egy gép másodperceként 20 alkalommal rázta oda-vissza a jeget és az acélgolyókat, így előbbi apró darabokra tört.

Olyan jeget fejlesztettek a tudósok, ami 13 óra alatt sem olvad el

A Kaliforniai Egyetem kutatóit egy halfeldolgozó üzem inspirálta arra, hogy újfajta jeget készítsenek.

Amikor kinyitották a tartályt, valami egészen meglepőt láttak: a jég sűrűbb volt, a kristályszerkezete java pedig megsemmisült, úgynevezett amorf anyagot eredményezve – ám a sűrűség nem felelt meg a már ismert, kis és nagy sűrűségű amorf jegeknek. A sűrűsége majdnem olyan volt, mint a folyékony vízé.

Az eddig ismert jegek szilárd formájának sűrűsége, akár kristályos, akár amorf, számottevően sűrűbb vagy kevésbé sűrű volt, mint a folyékony víz – írja a The New York Times.

Az újonnan felfedezett jeget a kutatók közepes sűrűségű amorf jégnek (MDA) keresztelték el. Az eredmények a bolygókutatók számára lehetnek hasznosak.

Mint azt a kutatók is hangsúlyozták, a felfedezés arra is rámutat, hogy még mindig sok olyan dolog van, amit nem értünk, és érdemes foglalkozni vele.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!