szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Brown Egyetem és a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósaiból álló csapat egy olyan mesterséges intelligenciát dolgozott ki, ami nagyon kevés adat között is képes lehet összefüggést találni, így előre megjósolni bizonyos katasztrófák bekövetkeztét.

A természeti katasztrófák legtöbbjét nagyon nehéz előre megjósolni. A kutatók évtizedek óta próbálnak olyan rendszereket kidolgozni, melyek legalább annyival segítenek, hogy az embereknek legyen néhány percük a menedék keresésére. Hogy ez mennyire nem sikerül még a mai napig sem, azt sajnos jól példázza a törökországi földrengés. De hasonló a helyzet egy világjárvány kitörése vagy egy híd összeomlása esetében is. Az aktív tanulással dolgozó mesterséges intelligencia (MI) ezen a téren is áttörést hozhat – írja a Big Think.

Az MI kis adathalmazokat elemez, hogy rávilágítson azokra a körülményekre, amelyek a katasztrófához vezettek. A lap az úgynevezett gyilkos hullámokon (rouge wave) keresztül mutatja be, miben is segíthet a mesterséges intelligencia. Ezek olyan hullámok, amelyek látszólag a semmiből bukkannak elő, és több tízméteres magasságba tornyosulhatnak. Ha egy ilyennel találkozik egy hajó a viharban, az könnyen végzetessé válhat.

Az ilyen hullámok keletkezésének kiszámításához rengeteg információt kell figyelembe venni: például az egymást követő hullámok közötti távolságot, a hullám sebességét, vagy az óceánfenék meredekségét. Az ilyen hullámok ráadásul ritkák – olyannyira, hogy egészen 1995-ig csak káprázatnak értékelték az erről szóló beszámolókat.

A mesterséges intelligencia azonban még az ilyen ritka eseményeket is képes lehet előre jelezni.

A beszámoló szerint az MI lehetővé teszi, hogy modellezzük a ritka természeti katasztrófákat (például földrengéseket) okozó rendszereket anélkül, hogy teljesen ismernénk a mögöttes folyamatokat.

Újabb területen bizonyíthat a mesterséges intelligencia, már a földön kívüli élet kutatásában is használni fogják

Elképzelhető, hogy a mesterséges intelligencia bukkan majd először a földön kívüli élet jeleire, amennyiben hatásosnak bizonyul az érdekes, a szokottól eltérő jelek kiszűrésében.

Az amerikai Brown Egyetem és a Massachusettsi Műszaki Egyetem csapata kidolgozott egy módszert, amivel a mesterséges intelligenciát kis adatkészletekkel párosíthatjuk, hogy előre tudjuk jelezni a pusztító természeti katasztrófákat. Az eredményeiket a Nature-ben publikálták.

A szakemberek az aktív tanulásnak nevezett módszert alkalmazták a mesterséges intelligenciánál. A rendszer lényege, hogy automatikusan figyeli a különböző történéseket, hogy azokon keresztül információhoz jusson az azt kiváltó eseményekről. Ennek köszönhetően még a kis adathalmazok segítségével is képes tanulni: ki tudja választani, hogy melyik adat a legfontosabb, majd megtanulja, hogy melyek voltak az egyes legfontosabb lépések a katasztrófa bekövetkeztéig.

Egy hurrikán esetében például képes lehet elemezni két, teljesen egyforma strand aktuális körülményeit. A kis adathalmazból egy nagyobbat hoz létre, ami számos másik strandon lévő körülményeket is tartalmaz. Ezek megfigyelésével és a folyamat követésével kiderülhet, hogy milyen előjelek utalnak arra, hogy katasztrófa közeleg.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy önmagában az MI nem látja az összefüggéseket, és nem ad pontos előrejelzést. Ezt a tudósok teszik meg, akik feldolgozzák ezeket az adatokat, majd a megfelelő módon rendezik azt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!