szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kínai Meteorológiai Hatóság (CMA) szerint a múlt hónapban egyes déli régiókban a megszokottnál körülbelül 20 nappal korábban érkezett a tavasz.

Észak-Kína egyes részein szezonális hőmérsékleti rekordot mértek csütörtökön, volt, ahol csaknem 39 Celsius-fokot mértek.

Észak-Kína egyes részein szezonális hőmérsékleti rekordot mértek csütörtökön, volt, ahol csaknem 39 Celsius-fokot mértek. Saho településen 38,9 Celsius-fok meleg volt, de más Hopej tartományi városokban, így a 10 milliós Handanban is már a korábbi évekhez képest előbb meghaladta a 30 Celsius-fokos határt a hőmérséklet. Március első felére vonatkozóan ezek az eddig mért legmagasabb hőmérsékleti adatok.

„A föld gyors felmelegedéséről tanúskodnak a ma regisztrált magas hőmérsékleti adatok” – olvasható a hivatalos kínai időjárás-előrejelző közösségimédia-platformján. A héten több mint egy tucat kínai nagyváros jelentett rekordmagas hőmérsékletet, a közép-kínai Vuhanban és Csengcsouban pedig több mint 10 Celsius-fokkal volt melegebb a március elején szokásosnál.

Kína arra figyelmeztetett, hogy más országokhoz képest sebezhetőbb az éghajlatváltozással szemben, az elkövetkező években a szélsőséges időjárás várhatóan jellemzőbb lesz a szokásosnál.

Egy idén közzétett tengerentúli tanulmány szerint az éghajlatváltozás által leginkább veszélyeztetett 20 globális régió közül 16 Kínában található.

Újabb rekordokat döntött meg az óceánok felmelegedése, és ez sok problémát okozhat az emberiségnek

Kifejezetten rossz hír, hogy már évek óta egyre jobban melegednek az óceánok: a tengerszint emelkedéséhez és a szélsőséges időjárási eseményekhez is kapcsolható ez a folyamat, és fokozza a globális felmelegedést is.

Csang Hszing-jing, a CMA szakértője a médiának elmondta, hogy a kínai átlaghőmérséklet növekedése várhatóan jelentősen meghaladja a globális szintet, és a rekord hőmérsékletek „rendszeressé válnak”.

„A jelenlegi extrém magas hőmérsékletek, amelyek 50 évente egyszer fordultak elő, a 21. század végére egy-két évente megismétlődnek” – mondta Csang a National Business Dailynek adott interjújában.

Decemberben a főváros, Peking olyan szabályozást vezetett be, amely korlátozza azokat a projekteket, amelyek sok vizet használnak fel, miután tavaly nyáron a rekkenő hőség és az elhúzódó szárazság miatt víz- és áramellátási nehézségek merültek fel.

Az új szabályozás megnöveli a vízpazarlásért kiszabott büntetéseket – számolt be a Beijing Daily napilap.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!