szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egészen különleges esetet dokumentáltak malajziai tudósok: az elsők között figyelték meg, ahogyan egy kígyófaj „cigánykereket” vet, ráadásul jó okkal teszi ezt – és nem ez lehet az egyetlen faj, ami képes erre.

A cigánykerekező, Pseudorabdion longiceps nevű kígyófaj főleg Délkelet-Ázsiában fordul elő, és ritkán látható az éjszakai és rejtőzködő életmódja miatt. Nappal a lombok vagy sziklák között alszik.

A Biotropica folyóiratban közölt friss tanulmány szerzője, Evan Seng Huat Quah néhány éve észrevett egy ilyen kígyót, ami cigánykerekezve „gurul” el – bár a szóbeszédben már korábban is keringett, hogy képes ilyesmire. Sajnos azonban ekkor nem tudta dokumentálni a kígyót, 2019 augusztusában azonban már mellé állt a szerencse, amikor a malajziai Kedah hegyeinél járt kollégáival egy kutatótúrán.

Felfedeztek egy új kígyót: ez a faj igazolhatja, hogy honnan származnak ezek az állatok

Kis méretű, eddig nem ismert kígyófaj két példányát fedezték fel Ecuadorban, amivel az ismert Tropidophis-fajok száma immáron hatra nőtt. A most megtalált faj medencéjének alakja arról árulkodik, hogy legközelebbi őseik a gyíkok lehetnek.

Ezúttal már egy kamerával is meg tudta örökíteni a társaival a kígyó különleges mozgását, miután az megijedt a tudósoktól, és menekülni kezdett. Bár elsőre majdnem megszökött, meg tudták fogni, és egy sima felületre rakni, hogy rögzíthessék, ahogyan az állat cigánykerekezve menekülni kezd.

Pseudorabdion longiceps nevű kígyófaj, miközben cigánykereket vet.
Evan Quah

Mint a Gizmodo a tanulmányt idézve megjegyzi, ez a mozgási forma közel sem szokványos az állatvilágban. Quah szerint a kígyó ezzel a potenciális ragadózókat próbálhatja összezavarni, lévén minden más esetben – zsákmányvadászat alatt is – úgy csúszik, mint bármely más kígyó. Egy 2022-es, nem általuk készített videót is idéztek a kutatók, mely szintén egy cigánykerekező kígyót mutat (1 perc 50 másodperc után látható):

Ráadásul nem ez lehet az egyetlen kígyó, ami ily módon mozog: a kutatók szerint más, a Pseudorabdion longicepshez közeli rokon kígyófajok is képesek lehetnek rá, csak azokat még nem sikerült tudományosan megfigyelni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!