szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 100 000 megfigyelést végzett pályafutása során a RHESSI nevű NASA-műhold, ami 2018 óta már nem üzemel, és most visszazuhan a Földre.

2002-től 2018-ig vizsgálta a Napot a NASA RHESSI nevet viselő műholdja, mely néhány napon belül a Földre zuhan – a jelenlegi becslések szerint szerdán, magyar idő szerint hajnali 3 óra 30 perc magasságában, de plusz-mínusz 16 óra van a várakozásokban, így nincs kőbe vésve az időpont.

Mint a Space.com írja, az RHESSI (Reuven Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager) nem számít nagy műholdnak, mindössze 270 kilogrammos, és a visszatérés során hamuvá és gőzzé válik majd.

A NASA illetékesei azonban közölték, hogy egyes komponensek túlélhetik a visszatérést, ugyanakkor kicsi a kockázata annak, hogy a Földön bárki is megsebesüljön – körülbelül 1 a 2467-hez esélyt adtak erre.

Így néz ki a RHESSI műhold.
NASA

A RHESSI 2002 februárjában indult útnak a Pegasus XL rakétával, és a 16 éves pályafutása során több mint 100 000 megfigyelést végzett a Nappal kapcsolatosan: napkitöréseket és koronakidobódásokat vizsgált.

Mint arról beszámoltunk, az űrszemét egyre komolyabb problémát jelent, már alig lehet tőlük látni az űrt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt fotó illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!