szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elektromos stimulációval lehet háromszor gyorsabban begyógyítani a sebeket, állapították meg svéd és német kutatók – ezzel a megközelítéssel egyszer sok beteg ember életét tehetik majd könnyebbé.

Jó hírt kaptak a krónikus sebektől szenvedők: a svéd Chalmers Műszaki Egyetem és a német Freiburgi Egyetem munkatársai egy érdekes megközelítést vázoltak, mellyel gyorsabb lehet a sebgyógyulás, mint valaha.

Mint ismert, számos betegség – például a rák, cukorbetegség, a keringési zavarok – időnként károsíthatják a szervezet természetes sebgyógyító képességét. Az ilyen problémákkal küzdő személyek azt tapasztalhatják, hogy a sebeik nem, vagy csak lassabban gyógyulnak be.

Az ilyen, nehezen gyógyuló sebek a fertőzések forrásaivá válhatnak, és olykor amputációhoz is vezethetnek. Most a kutatók az új, a Lab on a Chip folyóiratban publikált tanulmányukban állítják: elektromos árammal lehet akár háromszor gyorsabban begyógyítani az ilyen sebeket.

„A krónikus sebek jelentős társadalmi problémának számítanak, melyről nem hallunk sokat” – hangsúlyozza Maria Asplund, a tanulmány egyik szerzője. Hozzáfűzi: a megoldásuk mérföldkő lehet például a cukorbetegek és az idősek számára, akik gyakran szenvednek ilyen problémáktól.

Ez az okos sebtapasz monitorozza a sebesülést, hogy begyógyítsa azt

Bioszenzorokkal ellátott, vezeték nélkül működő okos sebtapaszt készítettek tudósok, hogy felgyorsítsák a lassú sebgyógyulást. Az eszköz elektromos stimulációt is tud alkalmazni, hogy a szövet gyorsabban forrjon össze.

Mint az Interesting Engineering kifejti, a svéd és a német kutatók elektromos stimulációs megközelítése azon a hipotézisen alapul, hogy az emberi bőr elektrosztatikus – tehát annak sejtjei érzékenyek az elektromos áramra. Így, ha egy elektromos mezőbe helyezik, a sejtek minden bizonnyal mozogni kezdenek a terület irányába.

Erre a hipotézisre alapozva a kutatók egy érdekes kísérletet végeztek: egy biochipet alkottak, ami az emberi bőrsejtek tulajdonságaira hajazó, tenyésztett bőrsejteket tartalmaztak. Ezt követően két kiválasztott sejten sebet ejtettek: az egyiket elektromos alatt (200 mV/mm), míg a másikat elektromos stimuláció nélkül gyógyították.

Mint kiderült: az elektromos mező alatti sejt háromszor gyorsabban gyógyult be, mint a másik. A kutatók kiemelték, az elektromos mező egyfajta vezérfonalként működik a sejtek esetében: míg áram nélkül véletlenszerűen mozognak, lassú gyógyulási folyamatot eredményezve, elektromos stimulációval már egy irányba rendeződnek, és gyorsabban haladnak a seb felé. Ezzel pedig felgyorsul annak gyógyulási folyamata.

Milliók számára jelenthet megoldást a sebgyógyító habkötés

Az amerikai Vanderbilt Egyetem kutatóinak leleménye a „sebhab", melyet a minap mutattak be.

Szintén jó hír – jegyzi meg az Interesting Engineering –, hogy a sérült, tenyésztett sejteken semmilyen mellékhatást nem észleltek a szakemberek.

A kutatók szerint ezzel a módszerrel több millió embernek segíthetnek majd szerte a világon – jelenleg a módszer továbbfejlesztésén dolgoznak, több területen is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!