szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Northwestern Egyetem kutatói szerint nemcsak a bináris rendszerekben keletkezhetnek gravitációs hullámok, hanem ott is, ahol egy csillag elpusztul.

Az asztrofizikusoknak eddig csak a fekete lyukak és a neutroncsillagok összeolvadásából származó gravitációs hullámokat sikerült észlelniük. Az amerikai Northwestern Egyetem kutatói szerint azonban érdemes lenne a hatalmas haldokló csillagok maradványai körül is keresgélni.

A csillagok életük utolsó pillanatában szupernóvává válnak: ez egy hatalmas kataklizmikus robbanás, amit sokmillió fényévre is észlelni lehet. A folyamat során egyfajta „buborékok” keletkeznek – ezekről a kutatók a lefuttatott szimulációk alapján úgy vélik, hogy a gravitációs hullámok forrásaiként is tekinthetünk rájuk.

Ore Gottlieb, a kutatás vezetője csapatával együtt egy hatalmas csillag összeomlását szimulálta, ami fekete lyukká változik, majd fénysebességgel lő ki energiát magából. Kezdetben csak azt akarták kideríteni, hogy a fekete lyukak akkréciós korongja képes-e kimutatható mértékű gravitációs hullámot kibocsátani, ám végül egészen más eredményre figyeltek fel.

Ore Gottlieb / CIERA / Northwestern University

Gottlieb szerint a számításokat megzavarta, hogy egy másik forrást talált a fekete lyuk közelében: azt a buborékot, ami a csillag halála után maradt meg. Megpróbálta ezt figyelmen kívül hagyni, de kiderült, hogy nem lehet, az ugyanis potenciálisan egy forrása lehet a gravitációs hullámoknak.

Ezek a buborékok akkor keletkeznek, amikor a fekete lyukak által kibocsátott sugarak a haldokló csillag különböző rétegeibe ütközik bele. Ez a buborék a sugarat is körbeveszi. Gottlieb szerint mindezt úgy kell elképzelni, mint amikor valaki lyukat fúr a falba, a fúrószár pedig – amikor találkozik a fal különböző rétegeivel – a falból származó anyagot kifelé húzza onnan.

Nekiálltak felfedezni az univerzum titkait: 30%-kal érzékenyebb műszerekkel elindult a gravitációs hullámok keresésének új korszaka

Szerdán, május 24-én kezdődött a gravitációshullám-detektorok következő megfigyelési időszaka, az univerzum titkainak felfedezéséért.

A tudós azt reméli, a jövőben lesz majd lehetőség arra, hogy az ilyen forrásokat is jobban megvizsgálja a gravitációs hullámok mérésére szolgáló rendszer.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!