szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába a legendásan jól rejtjelező Enigma-gép titkosításának feltörése, egy 1945-ben a német haditengerészet által küldött üzenetet a mai napig nem sikerült megfejteni.

A brit kódfejtőknek a második világháború idején kemény munkával sikerült megfejteniük az Enigma-kódot, ami nagyban befolyásolta a második világháború kimenetelét is. A titkosszolgálat azonban nem minden üzenetet tudott értelmezni, sok tartalmára csak azután derült fény, hogy véget ért a háború. És van egy, amit a mai napig sem sikerült feltörni.

A második világháború idején a tengelyhatalmak az Enigma gépet használták arra, hogy úttörő titkosítást használjanak az üzeneteik továbbítására. A gépben lévő tárcsákat minden nap elején át kellett állítani egy adott pozícióba, amellyel aztán kódolták az üzeneteket. Ezt csak a megfelelő beállítással rendelkező Enigma tudta megfejteni, így a tengelyhatalmak biztosak lehettek benne, hogy rajtuk kívül senki sem tudja elolvasni ezeket.

A gép működését először a lengyel matematikusok értették meg a második világháború előtt, ám a németek több fejlesztést is végrehajtottak az Enigmán, így a felépített replika használhatatlanná vált.

YouTube

Ezeket az információkat adták át a lengyelek a briteknek, akik aztán létrehozták az Alan Turingot is a soraikban tudó munkacsoportot, hogy feltörjék a kódot.

Az üzenetek végén szinte mindig a Heil Hitler kifejezés szerepelt, ami nagy segítség volt a briteknek, hogy feltörjék az adott napi kódot. Ennek köszönhetően jött létre az első számítógép, amit kifejezetten az Enigma dekódolására használtak.

A számítógép remekül működött, ám több üzenet is megfejtetlenül maradt. Ezeket a kódfejtők a számítástechnika fejlődésének köszönhetően egyre gyorsabban fejtették meg, egyet azonban a mai napig nem sikerült dekódolni – írja az IFLScience.

Pixabay / Skeeze

Ez a P1030680, amit a német haditengerészet küldött 1945-ben. Az üzeneteket lefordító számítógép csak halandzsát adott válaszul, és gyakorlatilag nincs olyan információ, amivel előrébb lehetne lépni. A kódfejtők már minden elérhető számítási kapacitást bevetettek, de mégsem jártak sikerrel.

A dolgukat tovább nehezíti, hogy egy nagyon rövid üzenetről van szó, a gép kezdeti beállítása pedig már elveszett. Az Enigma@Home projekt 2018 óta létezik, és azóta próbálják megfejteni az önkéntesek az üzenetet – mindhiába. Aki esetleg megpróbálná, az erre találja a szöveget.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!