szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Holdon egy összefüggő gránitmezőre leltek a Floridai Egyetem kutatói. Ez azért is izgalmas, mert a Földön kívül még nem találtak ilyen nagy mennyiséget az anyagból.

A Nature-ben megjelent tanulmány szerint egy hatalmas gránitot fedeztek fel a Hold túlsó oldalán, ami hőt bocsát ki magából. A nagyjából 50 km átmérőjű tömb jelenléte meglepte a tudósokat, főként azért, mert a Naprendszerben a Földön kívül nem ismert, hogy milyen mennyiségben lenne jelen az anyag. Az Apollo-küldetés egykoron csak gránitszemcséket talált a Holdról származó mintákban.

Az Interesting Engineering azt írja, mindez új alapokra helyezi a Hold összetételének vizsgálatát.

Matt Siegler, a tanulmány vezető szerzője szerint csapatával szokatlan hőkibocsátást észlelt a talajból a Hold egy bizonyos pontján. Úgy gondolják, hogy ez egy ősi vulkán helye lehet, amely több mint 3,5 milliárd évvel ezelőtt tört ki utoljára.

Siegler at al, Nature July 2023

A szakemberek egy új módszert fejlesztettek ki, hogy mikrohullám segítségével mérjék a Hold felszínének hőeloszlását. A kutatók meglepődve tapasztalták, hogy az égitest egy pontján teljesen más eredményt kaptak, mint amire számítottak. Economos Rita geokémikus segítségével azonban sikerült kideríteni, milyen geológiai oka lehet az anomáliának.

A kutatók szerint egy 50 km-es nagyságú batolit lehet érte a felelős. A batolit egy vulkáni eredetű kőzet, amely akkor képződik, amikor a láva a földkéregbe emelkedik, de nem tör ki a felszínre. Amerikában több így keletkezett kőzetre is találtak már példát.

Fotókat küldött a Hold túlsó oldaláról a dél-koreai Danuri űrszonda

Március végén készített felvételeket a Hold Földről sosem látható oldaláról a dél-koreai Danuri űrszonda, amely az égitest domborzatát és egyéb jellemzőit hivatott vizsgálni.

A gránit magas hőmérséklete az urán- és tóriumtartalmának köszönhető. Valószínűleg akkor keletkezhetett, amikor a vulkánból ki nem tört láva kihűlt.

A Hold Földről nem látható oldalán a terület nagyjából 10 Celsius-fokkal magasabb hőmérsékletű, mint a többi. A kutatók most azt remélik, az általuk kidolgozott módszer segítségével más égitestek is elemezhetők lesznek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!