szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valószínűleg nem minden Google-eszköz mögött álló ötlet született a keresőóriás műhelyeiben, azonban sokan inkább harcba sem szállnak a tőkeerős céggel. Néha viszont érdemes kitartani, ahogy azt a Google Chromecastje elleni fellépés is igazolja.

Kemény ítéletet hozott a texasi Wacóban működő szövetségi esküdtszék: az Alphabet/Google megsértette egy szoftverfejlesztő szabadalmi jogait távoli streamelési technológiájával, és ezért 338,7 millió dolláros (mintegy 117 milliárd forintos) kártérítést kell fizetnie – írja a Reuters. A pert még 2021-ben indította el a New York-i székhelyű Touchstream Technologies cég, és a meglepően magas összegű kártérítést az utolsó centig megítélték nekik.

A Touchstream Technologies, amely a „Shodogg” közösségi videóalkalmazás fejlesztéséről ismert, azt állította, hogy a Google népszerű Chromecastja és más eszközei sértik a videók egyik képernyőről a másikra történő streamelésével kapcsolatos szabadalmaikat. A cég azt állította, hogy alapítója, David Strober 2010-ben találta fel a technológiát, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy a videókat kisebb eszközökről, például okostelefonokról, nagyobb képernyőkre, például televíziókra helyezzék át.

Google

A Touchstream szerint a Google 2011 decemberében találkozott velük, hogy megvitassák technológiájukat, majd a keresőóriás két hónappal később közölte, hogy nem érdekli az ügy. Ezt követte 2013-ban a Chromecast médiastreamelő eszközeinek bemutatása. A Touchstream állítja, a Google lemásolta az újításaikat, és megsértette három szabadalmukat. Ezeket a Google Home és Nest intelligens hangszórói, valamint harmadik féltől származó televíziók és Chromecast képességekkel rendelkező hangszórók is megsértették.

A Google szóvivője is reagált az ítéletre: úgy véli, a szabadalmak érvénytelenek, és a cég fellebbezést tervez a döntés ellen. Ezenkívül azt is kijelentette, hogy a Google „mindig függetlenül fejlesztette ki a technológiáit”.

Mostanában eléggé rájár a rúd a Google-re. Nemrégiben ugyanis elveszített egy hasonló jogi vitát. Akkor a céget 32,5 millió dolláros kártérítés megfizetésére kötelezték a Sonosnak az okoshangszóróit érintő ügyben. Azonban nem mindig a Google a vesztes fél. Korábban például azzal vádolták, hogy egy német startuptól tulajdonította el a Google Earth ötletét. Akkor is volt szabadalmi per, amit azonban elveszítettek a Google-lel szemben. A sztori viszont annyira érdekes volt, hogy a Netflix sorozatot is készített belőle (A milliárd dolláros forráskód).

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!