szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mesterséges intelligencia előretörése igencsak felkavarta a világot. Sok mindenen változtatott, miközben rengeteg problémát is szült, amelyek között élen jár a szerzői jog megsértése. Perek tucatjaira lehet számítani, szóval lesz bőven munkája az OpenAI ügyvédjeinek.

Tavaly novemberig csak ritkán hallottunk a mesterséges intelligenciáról. Aztán betört a köztudatba az OpenAI és chatbotja, a ChatGPT, és a világot elárasztották a különféle MI-megoldások. Maga a ChatGPT a történelem leggyorsabban növekvő fogyasztói alkalmazásává vált az év elején, januárban elérte a 100 millió havi aktív felhasználót (mielőtt a Meta Threads alkalmazása kiszorította volna). A sikerrel együtt azonban a problémák is jöttek, és a leghangosabban azok tiltakoznak, akik saját szellemi tulajdonukat érzik veszélybe.

Amerikai írók egy csoportja, köztük a Pulitzer-díjas Michael Chabo pert indított az OpenAI ellen, azt állítva, hogy a cég ChatGPT chatbotját műveik engedély nélküli felhasználásával képezték ki.

A felperesek szerint – írja a Reuters – az OpenAI jogellenesen használta fel a szerzői jog által védett tartalmakat saját javára és hasznára. Csoportos keresetről van szó, amelyik kiemeli a ChatGPT azon képességét, hogy összefoglalja és elemezze a szerzők tartalmát, ami azt sugallja, hogy ez a bravúr csak akkor valósítható meg, ha az OpenAI felhasználja műveiket a GPT nagy nyelvi modelljeinek betanításához.

Az OpenAI elleni vád azt állítja, hogy a társaság szerzői jogok megsértésével járó cselekményei szándékosak, céltudatosak voltak, és a felperesek jogai iránti törődés hiányáról tanúskodtak. Azt is hozzáteszi, hogy az OpenAI teljes mértékben tudatában volt annak, hogy a GPT-modellek betanításához használt adatkészletek szerzői jog által védett tartalmat tartalmaznak, és ezek a műveletek megsértették az anyagokhoz kapcsolódó használati feltételeket.

Hogyan (nem) lehet lebuktatni azt, aki mesterséges intelligenciával csal?

A mesterséges intelligenciával gyártott vagy éppen hamisított, immár majdnem tökéletes szövegek, képek, hangok, videók ellenőrzése talán sohasem válik megbízhatóvá. Most bizonyíthatóan nem az.

Az ügy a tervek szerint december elején kerül egy San Franciscó-i székhelyű szövetségi bíróhoz. A keresetben az is szerepel, hogy az olyan művek, mint a könyvek, színdarabok és cikkek különösen értékesek a ChatGPT képzése szempontjából, mivel „a jó minőségű, hosszú formátumú írás legjobb példái”. A felperesek meg nem határozott összegű kártérítést és az OpenAI „jogellenes és tisztességtelen üzleti gyakorlatának” blokkolását kérték. Az OpenAI ügyvédei a múlt hónapban azt írták, hogy az állítások „tévesen értelmezik a szerzői jogok körét, figyelmen kívül hagyva azokat a korlátozásokat és kivételeket (beleértve a méltányos használatot is), amelyek megfelelően teret engednek az olyan innovációknak, mint a mesterséges intelligencia élvonalába tartozó nagy nyelvi modellek”.

Az amerikai Forbes arról számolt be, hogy Chabon és más szerzők júliusban írtak alá egy nyílt levelet, amelyben az OpenAI-hoz és más MI-vel foglalkozó cégekhez fordultak. Levelükben azt szorgalmazták, hogy a mesterségesintelligencia-ipar ismerje el irodalmi műveik értékét és fizessen ellentételezést, hangsúlyozva, hogy a MI képességei mindennaposak és erősen korlátozottak lennének írásaik nélkül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!