szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán Kindai Egyetem tudósai négy új apró rovarszerű élőlényt, úgynevezett ugróvillás állatot fedeztek fel. Alig nagyobbak 1 milliméternél, de a környezet fontos részét képezik.

A most felfedezett fajok képviselőit korhadt fákban találták meg Japán különböző pontjain. A legérdekesebb színes és hat szeme van – írja a Gizmodo.

Az ugróvillások a gerinctelenek ugyanazon széles csoportjához tartoznak, mint a pókfélék, a rákfélék és a rovarok. Bár egykor rovaroknak tartották őket, ma már saját, különálló alosztályuk van. Ez a Collembola.

A rovarokkal közös tulajdonságuk, hogy hat lábuk van, ám az ugróvillásoknak nincs szárnyuk, szájszervük belső elrendeződésű, miközben a rovaroknak – például a hangyáknak – külső szájszervük van. Nevüket azért kapták, mert sok közülük ugródeszkaként használja a farkát, hogy veszélyhelyzetben el tudjon menekülni.

Hiro Kasai, Takuo Sawahata / Zootaxa

Ezek az állatok általában nedves talajban élnek, és környezetük fontos részét képezik. Sok faj más szervezetektől, például növényektől és gombáktól származó bomló szerves anyagokkal táplálkozik, ami felgyorsítja a bomlási folyamatot, míg mások ragadozók, amelyek segítenek kordában tartani bizonyos talajmikrobákat. Az emberre egy cseppet sem veszélyesek, bár a nagy populációk időnként zavarhatják szobanövényeket.

A kutatók a Zootaxa folyóiratban mutatták be az újonnan felfedezett lényeket. A legkülönlegesebb példánynak a Paranura tsushimaensist tartják, ami alig 1,5-1,7 mm hosszúságú. A teste lapított és megnyúlt, szemeiből hat van, két csoportba rendezve.

Hiro Kasai, Takuo Sawahata / Zootaxa

A japán kutatók azért is örülnek a felfedezésnek, mert a szigetországban eddig csak hármat azonosítottak a világszerte több mint 40 Paranura-fajból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!