14 év működés után végleg bezárt az Omegle nevű internetes chatszolgáltatás, mely azon alapult, hogy idegenekkel lehetett videós beszélgetést kezdeményezni rajta. A platform leállását maga az alapító Leif K-Brooks jelentette be az Omegle oldalán.
A szolgáltatást 2009-ben indította K-Brooks 18 évesen, és rögtön, bármiféle marketingköltés nélkül nagy népszerűségre tett szert. Tekintettel azonban arra, hogy a felhasználókat véletlenszerűen kapcsolta össze egymással, ráadásul névtelenül, a visszaélések táptalaja is lett a platform – sőt, mint a búcsúposztban olvasható, „elmondhatatlanul szörnyű bűncselekményeket” is elkövettek a használatával.
Noha a népszerűsége az évek során csökkent, az előző hónapban még mindig 50 millió körüli látogatószáma volt, mint azt a SimilarWeb elemzőcég adatai nyomán a TechCrunch megjegyezte.
Leif K-Brooks egyébként hosszasan taglalja búcsúposztban az eredeti céljait az oldallal – például, hogy új emberekkel lehessen megismerkedni –, de a koronavírus-járvány alatt ugrás mutatkozott a rosszindulatú célokra történő használatában.
Ezek miatt egyre több kritikát kapott a platform, és bár az alapító próbálta ezek mentén fejleszteni az oldalt, hogy visszaszorítsa ezeket, de a jelek szerint nem járt sikerrel.
A gyereklányokra éhező férfiakat akcióik közben filmezték
Csapda a neten címmel sokkoló cseh dokumentumfilmet mutatnak be a mozik. Felnőtt férfiak vadásznak 12 éves lányokra az online térben. A filmből oktatási verzió is készült, hogy prevenciós céllal vetíthessék az iskolákban.
Hogy mekkora lehetett a baj, azt jól szemlélteti K-Brooks azon megjegyzése, hogy szavai szerint „az Omegle működtetése már nem volt fenntartható sem anyagilag, sem pszichésen. Őszintén, nem akarok szívinfarktust kapni a 30-as éveimben”.
Michael Salter, az ausztrál Új-Dél-Walesi Egyetem kriminológia-professzora úgy kommentálta a felület bezárását az X-en, hogy az Omegle 2022-ben 600 ezer, gyerekek szexuális zaklatását érintő esetet jelentett. „Elképesztően veszélyes volt, és a világ egy jobb hely lett nélküle” – írta.
Omegle reported 600 000 incidents of child sexual abuse on its site in 2022. It was egregiously dangerous and the world is a better place without it.
— Michael Salter (@mike_salter) November 9, 2023
The fact that it was taken offline by civil action and not state enforcement is an indictment of the weakness of US regulation. https://t.co/dGT28NcgPz
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.