szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly problémát okozhat a jövőben, hogy a mesterséges intelligencia a megtévesztésig élethű képet képes generálni fehérbőrű emberekről. A színesbőrűeknél már más a helyzet.

Úgy tűnik, hogy elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amikor a mesterséges intelligencia (MI) már annyira meggyőző, hogy a valóságról gondoljuk azt, hogy mesterséges. Egy ausztrál, brit és holland kutatókból álló csapat arra jutott, hogy nagyobb valószínűséggel gondoljuk azt, hogy az MI által fehér bőrű emberek arcáról generált képek emberiek, mint a valódi egyénekről készült fényképek esetében.

A The Guardian beszámolója szerint a kutatók úgy vélik, mindez rendkívül veszélyes, fennállhat a veszélye ugyanis annak, hogy a csalók ellopják valaki személyazonosságát, hogy azzal tévesszenek meg másokat.

A vizsgálat során a 124 felnőttből álló csoport számára először mutattak 50 arcot abból a 100-ból, amit az MI generált, majd 50-et abból a 100 fotóból, amit emberekről készítettek. Mindkét esetben fehérbőrű embereket láthattak az alanyok. A kutatók arra kértek mindenkit, válasszák ki, hogy az adott képen valódi személy látható-e, és a döntésükben egy 0-100-ig terjedő skálán mennyire biztosak.

Az eredmény: az MI által generált képek 66 százalékára mondták azt, hogy valódi képet látnak, míg a fotók esetében 51 százalékos volt ez az arány.

Egy másik kísérletben arra kérték az alanyokat, 14 jellemző alapján értékeljék az arcokat, mint például az életkor vagy a szimmetria. Azt nem közölték a tudósok, hogy egy adott kép valós vagy generált-e. A vizsgálatba 610 alanyt vontak be, a résztvevők többsége pedig meg volt győződve arról, hogy az MI által generált kép valós.

Kipróbálták, és 100 százalékban kiszúrja az új mesterséges intelligencia, ha egy dolgozatba besegített a ChatGPT

A Kansasi Egyetem kutatói ahelyett, hogy általános megoldást kerestek volna a mesterséges intelligencia kiszűrésére a tudományos munkákban, olyan algoritmust fejlesztettek, ami a kémiával kapcsolatos cikkekre fókuszál. Az eredmény lenyűgöző.

A csapat szerint a színesbőrű emberekkel egyelőre nem működik ennyire hatásosan az MI – valószínűleg azért, mert a rendszer fehér bőrű emberek fotóival lett betanítva.

Zak Witkower, a Psychological Science című tudományos lapban megjelent publikáció társszerzője szerint mindez előítéletekhez vezethet, arról nem is beszélve, hogy ha egy eltűnt gyerek arcát kell legeneráltatni a mesterséges intelligenciával, az eredmény pontosabb lehet, mintha ezt egy más bőrszínű embernél tenné meg a gép.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!